Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży oraz Światowych Dni Młodzieży w diecezjach

Data publikacji: 2 sierpnia 2016Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart 2 sierpnia spotkała się z przedstawicielami służb zaangażowanych w obsługę Światowych Dni Młodzieży, aby je podsumować, jak również podziękować wszystkim zaangażowanym w ich zabezpieczenie i realizację.

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży oraz Światowych Dni Młodzieży w diecezjach

Za nami Światowe Dni Młodzieży oraz Światowe Dni Młodzieży w diecezjach.  Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart 2 sierpnia spotkała się z przedstawicielami służb zaangażowanych w obsługę wspomnianych wydarzeń, aby je podsumować, jak również podziękować wszystkim zaangażowanym w ich zabezpieczenie i realizację.

Minione ostatnie dwa tygodnie były czasem niezwykle intensywnym, okresem skutkującym utrzymaniem wysokiego poziomu gotowości służb, inspekcji i straży podczas Dni w Diecezjach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w których zabezpieczenie zaangażowane były siły i środki również z województwa podkarpackiego.

Na Podkarpaciu w czasie trwania uroczystości funkcjonowało 5 centrów koordynacji Światowych Dni Młodzieży z siedzibami w Rzeszowie, Przemyślu, Stalowej Woli, Mielcu i Lubaczowie, które zapewniały koordynację systemu zarządzania kryzysowego w granicach administracyjnych poszczególnych diecezji oraz wymianę informacji podczas trwania imprez masowych. Ponadto stanowiły one wsparcie dla diecezjalnych koordynatorów ŚDM. W związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży opracowany został katalog zagrożeń określony w siatce bezpieczeństwa wraz ze wskazaniem podmiotów kierujących, wiodących i wspomagających w reagowaniu na potencjalne zagrożenia. Katalog ten stanowił integralną część Wojewódzkiego Planu Zarządzania Kryzysowego. Natomiast skala potencjalnych zagrożeń determinowała prowadzenie stałego ich monitoringu oraz aktualizacji przyjętych procedur. Przeprowadzono także cały cykl szkoleń dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w zakresie zasad bezpiecznego zachowania, pierwszej pomocy, sanitarnym oraz wykorzystania numeru alarmowego 112.

Województwo podkarpackie, w okresie poprzedzającym wizytę Papieża Franciszka w Krakowie,  gościło ponad 4 tyś. młodych pielgrzymów z ponad 30 krajów z całego świata. Położenie naszego województwa oraz zewnętrzna granica Schengen sprawiała, że obszar ten był ważnym węzłem tranzytowym i komunikacyjnym, szczególnie dla pielgrzymów z północno-wschodniej części Polski oraz ze wschodu Europy. Ponadto w ramach programów dni w diecezjach miały miejsce liczne imprezy współtowarzyszące, często imprezy o charakterze masowym.

Dni w diecezjach na terenie województwa podkarpackiego oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przebiegły w sposób bezpieczny, w każdym obszarze zaplanowanych działań.