Spotkanie rozpoczął podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec, który przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe. Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Daniel Dryniak oraz mł. bryg. Andrzej Marczenia.
Obecni na naradzie goście podziękowali podkarpackim strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęcenia służby oraz za szybką i skuteczną pomoc niesioną mieszkańcom naszego regionu. Wydarzenie było również okazją do wręczenia aktów przekazania jednostkom organizacyjnym PSP woj. podkarpackiego sprzętu zakupionego w 2018 r. za łączną kwotę ponad 19,5 mln zł. Środki pochodziły z budżetu wojewody podkarpackiego, rezerw celowych budżetu państwa, budżetu Województwa Podkarpackiego, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, jednostek samorządu terytorialnego i innych źródeł, w tym WFOŚiGW w Rzeszowie.
W 2018 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do ponad 23 tys. zdarzeń. Dwie trzecie z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. Jedna trzecia interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główna ich przyczyna to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.
Ponad 16 tysięcy interwencji, do których strażacy byli wzywani to tak zwane miejscowe zagrożenia. Działali w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. Byli wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagali na akwenach wodnych. Usuwali skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.
Na podstawie materiałów KW PSP.
Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie.