W briefingu prasowym wzięli również udział podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Mariusz Stopa, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota oraz starosta przeworski Bogusław Urban.
Intensywne opady deszczu, które wystąpiły na Podkarpaciu w dniach 26 – 28 czerwca br. spowodowały wystąpienie z koryt cieków wodnych i potoków, powodując liczne, nagłe podtopienia. Skutki dotknęły 7 powiatów. W akcję ratowniczą zostały zaangażowane siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, OSP oraz Sił Zbrojnych RP, w tym wojsk obrony terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych, które od samego początku realizowały zadania wsparcia lokalnej społeczności w poszkodowanych rejonach. Działania wpierali także: policjanci, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz harcerze. Wojewoda Ewa Leniart wyraziła słowa uznania i podziękowała wszystkim zaangażowanym w szeroko zakrojone działania ratownicze oraz ograniczanie skutków powodzi.
Z danych wynika, że poszkodowanych zostało 5 300 osób, a podtopieniom uległo ponad 2 700 budynków mieszkalnych, ponad 1 600 budynków gospodarczych i ponad 135 budynków użyteczności publicznej (wciąż trwa szacowanie strat i szkód). Ewakuowano 167 osób. Na terenach 7 powiatów najbardziej dotkniętych powodzią uszkodzone zostały 184 mosty i 596 km dróg. Jak podkreśliła wojewoda, do tej pory przekazano zasiłki do 6 tys. zł dla 1 708 osób lub rodzin.
Komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec podkreślił, że w zawiązku z trudną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na terenie województwa odnotowano 3 414 zdarzeń. W akcję powodziową zaangażowanych było ponad 23 tys. strażaków (PSP, OSP, OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym). Blisko 30 miejscowości objętych było działaniami, w które włączyły się jednostki z całego województwa. – Chciałbym podkreślić doskonałą współpracę z innymi służbami, z wojskiem, ze strażą graniczną, inspekcją sanitarną i wszystkimi, którzy brali udział w działaniach ratowniczych. Był to pokaz wspaniałej współpracy, która pozwoliła sprawnie walczyć ze skutkami żywiołu i udzielić poszkodowanym niezbędnej pomocy. Dziękuję za poświęcenie i olbrzymie zaangażowanie wszystkich strażaków – powiedział nadbryg. Andrzej Babiec.
Działania wojska podsumował szef WSZW w Rzeszowie płk Mariusz Stopa. Uruchomienie sił i środków Sił Zbrojnych RP nastąpiło niezwłocznie. Zespoły zadaniowe realizowały zadania ewakuacji ludzi i sprzętu, udrażniania szlaków komunikacyjnych oraz odbudowy zniszczonej infrastruktury w ścisłej współpracy z jednostkami samorządowymi w poszkodowanych miejscowościach. O zaangażowaniu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mówił natomiast płk Dariusz Słota. Głos zabrał również starosta przeworski Bogusław Urban, który opowiedział, jak przedstawiała się sytuacja powodziowa w powiecie oraz jak przebiega szacowanie strat.