Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza w parku miejskim w Jaśle, następnie uczestnicy wzięli udział w Mszy Świętej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta zbiórka z udziałem żołnierzy, pracowników administracji wojskowej i zaproszonych gości miała natomiast miejsce w Jasielskim Domu Kultury.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podziękowała żołnierzom i pracownikom cywilnym za zaangażowanie w realizację codziennych wyzwań.
– Dzisiejsze wydarzenie to doskonała sposobność do złożenia gratulacji wszystkim żołnierzom oraz pracownikom terenowych organów administracji wojskowej. Dziękuję Państwu za rzetelną i pełną zaangażowania pracę na rzecz Ojczyzny, za skuteczne wykonywanie powierzonych zadań. Jesteście wizytówką polskich Sił Zbrojnych w terenie, a wasza codzienna służba stanowi bardzo ważny element oblicza polskiej armii i bez wątpienia wpływa na kształtowanie wizerunku wojska w społeczeństwie. Pomagając ludziom w sytuacjach kryzysowych i podczas likwidacji klęsk żywiołowych zacieśniacie relacje społeczne, zyskując przy tym społeczne uznanie i szacunek – mówiła wojewoda.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń, pamiątkowych statuetek oraz przekazania podziękowań instytucjom, jednostkom i służbom współpracującym z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym oraz wojskowymi komendami uzupełnień. W gronie wyróżnionych znalazła się wojewoda Ewa Leniart, która otrzymała statuetkę gen. broni Józefa Hellera.
Oprawę artystyczną obchodów zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.
Ponad 100 lat temu – 27 października na mocy Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej – powołano do życia komendy uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia – zgodnie z Zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej – 27 października został ustanowiony Świętem Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Ustanowienie tego święta miało na celu nadanie szczególnej rangi TOAW jako istotnemu ogniwu bezpieczeństwa państwa. Wzorem żołnierzy i pracowników z 1918 r. tę misję kontynuują współcześni żołnierze oraz członkowie korpusu służby cywilnej, którzy z honorem i zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania na rzecz Sił Zbrojnych RP.