Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Podkarpackie ma swoją Radę Przemysłu Przyszłości

Data publikacji: 21 września 2022W Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie odbyła się uroczysta inauguracja Podkarpackiej Rady Regionalnej Przemysłu Przyszłości.

inauguracja Podkarpackiej Rady Regionalnej Przemysłu Przyszłości

W imieniu organizatorów wydarzenie otworzył członek Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Piotr Bober, który podkreślił, że organizacja powstała z inicjatywy rządu, jako forma wsparcia polskich przedsiębiorstw w transformacji cyfrowej w kierunku przemysłu przyszłości i została powołana na mocy ustawy.

– Działalność Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości opiera się na trzech filarach: transfer wiedzy, think tank i integrator ekosystemu przemysłu 4.0., a zasadniczym celem istnienia i funkcjonowania platformy są działania miękkie zmierzające ku szybszemu rozwojowi polskiej gospodarki w kierunku cyfryzacji, automatyzacji i tego wszystkiego, co nazywamy przemysłem przyszłości – podkreślił dodając, że ważnym elementem ekosystemu tworzenia transformacji cyfrowej w regionach będą rady regionalne.

O wyzwaniach i szansach, jakie stwarza  powołanie forum w naszym regionie, mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Te wyzwania to także ogromna szansa dla naszego regionu, a doświadczenie intensywnego rozwoju w różnych zakresach stało się jasnym potwierdzeniem, że bliska współpraca , wyznaczenie wspólnych celów dla wszystkich przynosi konkretne, wymierne efekty, dlatego zakładamy, że funkcjonowanie Rady Przemysłu Przyszłości da także duży impuls rozwojowy dla naszego regionu, właśnie dzięki tej bliskiej współpracy różnych środowisk i osób – powiedziała wojewoda.

Podkarpacka Rada skupi autorytety regionalne, ludzi ze świata biznesu oraz nauki z ogromnym doświadczeniem. W radzie zasiądą między innymi przedstawiciele takich firm jak ProtoLab, HugeTech, Siarkopol czy TechUp. Rolą Regionalnej Rady będzie inicjowanie działań wspierających transformację cyfrową firm, podpowiadanie technologicznych trendów i wychwytywanie potrzeb przedsiębiorców na terenie Podkarpacia.

Województwo podkarpackie z jeszcze większą intensywnością powinno kontynuować działania prorozwojowe. Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej będą impulsem do tego rozwoju – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przedsiębiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do praktyków i naukowców z doświadczeniem we wdrażaniu nowych technologii i szkoleń, a eksperci pomogą im w opracowaniu strategii transformacji cyfrowej dopasowanych do sytuacji konkretnych podmiotów.

W wydarzeniu, którego organizatorem jest  Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości wzięli udział m.in wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, oraz członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości Robert Kłosowski.

***

Platforma Przemysłu Przyszłości powstała, żeby wzmacniać kompetencje i konkurencyjność przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu 4.0.

Jednym z głównych celów inicjatywy jest również wzmacnianie kompetencji kadr dla przemysłu przyszłości. Są to programy szkoleń i nowatorskich sposobów demonstrowania rozwiązań. Działamy na rzecz wzmacniania ekosystemu biznesowego tworzonego przez polskie przedsiębiorstwa produkcyjne. Realizujemy ten cel, tworząc mechanizmy współdziałania, dzielenia się wiedzą oraz budowania zaufania w relacjach między podmiotami rynkowymi zaangażowanymi w proces transformacji cyfrowej. Podejmowane działania mają angażować firmy do sieciowej współpracy i współtworzenia nowych wartości. Naszą aktywność i wsparcie kierujemy do prowadzących działalność na terytorium Polski – przedsiębiorców, jednostek zarządzających klastrami innowacyjnymi, podmiotów działających na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Powstała Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości – informacja na stronie Ministerstwa Funduszy i polityki Regionalnej