Głosowanie nad stanowiskiem Sejmiku było jednym z pierwszych punktów obrad. Treść uchwały odczytał marszałek województwa Władysław Ortyl. Radni zaapelowali do mieszkańców Podkarpacia o wsparcie w zakresie promocji i krzewienia wiedzy na temat historii życia Rodziny Ulmów.
– Radni Województwa Podkarpackiego zachęcają wszystkich mieszkańców regionu oraz podmioty życia społecznego do upowszechniania dziedzictwa Rodziny Ulmów poprzez przygotowanie działań, które w tym szczególnym czasie będą upowszechniać ofiarę Sprawiedliwych oraz krzewić wartości płynące z ich heroizmu – było napisane w uchwale.
Cała treść stanowiska jest dostępna tutaj.
Dziękując radnym wojewoda Ewa Leniart przyznała, że uchwała jest ważna nie tylko dla mieszkańców regionu, ale „w sposób szczególny zobowiązuje mieszkańców Podkarpacia do tego, aby w bieżącym roku propagować historię Rodziny Ulmów”.
– Rodzina Ulmów stała się symbolem bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Bezinteresownej pomocy człowiekowi, który znajdował się w trudnej sytuacji, niejednokrotnie w zagrożeniu życia – mówiła.
Wojewoda przypominała, że zarówno utworzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów
podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, jak i krzewienie wiedzy na temat ich ofiary, ma istotną rolę w kontekście odkłamywania fałszywej narracji na temat Polski i Polaków.
– Ogromny ukłon do samorządu za stworzenie Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej, które stało się narzędziem walki z nieprawdą historyczną. Nieprawdą historyczną powielaną nie tylko w naszym kraju, ale także na arenie międzynarodowej – gdzie Polaków czyni się współodpowiedzialnymi za II wojnę światową oraz jej skutki – zauważyła wojewoda Ewa Leniart.
Wojewoda przypomniała, że Polacy ratujący Żydów stanowią najliczniejszą grupę uhonorowanych medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie.