Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Podkarpackie celuje w kosmos 

Data publikacji: 27 stycznia 2021W podrzeszowskiej Jasionce został podpisany list intencyjny określający ramy współpracy w zakresie powstania klastra kosmicznego na Podkarpaciu oraz wsparcia budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.

Obecni na uroczystości przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślali, że celem inicjatywy jest wzmocnienie potencjału gospodarczego kraju w obszarze technologii kosmicznych oraz technik satelitarnych.

Kwestia kosmosu ma krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego i rozwoju badań naukowych całej Unii Europejskiej. Od grudnia 2019 r. przestrzeń kosmiczna jest równie ważna, jak aktywność wojsk lądowych, marynarki, lotnictwa i cyberprzestrzeni – powiedział obecny w Jasionce wiceminister obrony narodowej Maciej Ociepa. 

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zwrócił uwagę na udział Skarbu Państwa w utrzymaniu kluczowych sektorów bezpieczeństwa. 

To, że spółka Exatel należy w 100% do skarbu państwa pokazuje, jak bardzo bezpieczeństwo cybernetyczne, klaster kosmiczny jest ważny dla polskiej racji stanu – zaznaczył.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał o strategicznych kierunkach rozwoju województwa. 

Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak informacja płynąca z przestrzeni kosmicznej może być powiązana z bezpieczeństwem i rozwojem gospodarczym naszego regionu. Województwo podkarpackie stawia na lotnictwo i kosmonautykę, jako wiodącą specjalizację, dlatego dla nas jest to naturalny kierunek rozwoju i krok w przyszłość – mówił.

Wojewoda Ewa Leniart zaakcentowała potencjał przemysłowy oraz naukowy regionu, który sprzyja budowie kompetencji krajowego przemysłu kosmicznego.

Jest to inicjatywa, która po raz kolejny pozwala nam zaznaczyć swoją obecność na światowych rynkach. Technologie kosmiczne odgrywają coraz ważniejszą rolę w gospodarce, zwiększają jej konkurencyjność i innowacyjność oraz wspierają zrównoważony rozwój zarówno w skali Unii Europejskiej, jak i w ujęciu globalnym. W związku z tym bardzo ważne są inicjatywy, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju polityki kosmicznej, do tworzenia nowych usług z korzyścią dla obywateli, jak również z punktu widzenia zapewnienia aktywnego uczestnictwa różnych podmiotów gospodarczych i społecznych w ramach jednego terytorium – podkreśliła wojewoda.

Sygnatariuszami podpisanego dzisiaj w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena listu intencyjnego byli reprezentanci Województwa Podkarpackiego, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu oraz firmy EXATEL S.A.

Podpisany dokument określa ramy współpracy w zakresie budowy i utrzymania klastra kosmicznego na terenie województwa podkarpackiego oraz wsparcia budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.