Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Podkarpacka Dolina Wodorowa nabiera kształtów

Data publikacji: 12 maja 2022O projektach wodorowych w województwie podkarpackim rozmawiali na Politechnice Rzeszowskiej uczestnicy seminarium naukowo-technicznego i otwartego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.

Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie dotyczące energetyki wodorowej oraz wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie autobusowym i lotniczym.

Do uczestników seminarium zwrócił się Ireneusz Zyska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Podkreślił rolę Podkarpacia, które jako pierwsze wyszło z inicjatywą doliny wodorowej w pełni wspieranej przez polski rząd.

– Województwo podkarpackie ma ogromne szanse w zakresie wykorzystania technologii wodorowych, ale również w zakresie produkcji wodoru. Uważam, że motywem przewodnim Państwa działalności powinna być Dolina Lotnicza, gdzie już trzy firmy prowadzą pracę nad napędem wodorowym dla silników transportu lotniczego – mówił przedstawiciel ministerstwa klimatu i środowiska.

Ireneusz Zyska pogratulował także prezesowi firmy ML System, która jako pierwsza skonstruowała  prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do produkcji wodoru, pracującego przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami fotowoltaicznymi.

Minister mówił także o polskim wkładzie w rozwój technologii wodorowych.

– Dzisiaj jesteśmy skazani na to, żeby wykorzystywać dojrzałe technologie niemieckie, amerykańskie, francuskie, kanadyjskie czy japońskie, ale wierzę, że już w połowie tej dekady do nowych projektów typu: lokomotywa z napędem wodorowym czy samolot z napędem wodorowym będą instalowane, opatentowane polskie rozwiązania – dodał.

W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, że transfer wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii umożliwi rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu oraz wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw. Wojewoda mówiła też o zaangażowaniu administracji publicznej w rozwój inicjatywy.

– Niezmiennie uważam, że rolą administracji państwowej w przypadku innowacyjnych technologii jest nie przeszkadzać, a wręcz ułatwiać, pomagając biznesowi wspieranemu przez działania naukowe w realizacji założonych celów – zaznaczyła.

Wojewoda przyznała, że cieszy się, że etap związany z przygotowaniem i legalizacją stowarzyszenia został już wykonany. Odniosła się także do aktualnej dynamiki w krajobrazie geopolitycznym naszej części Europy.

– Jakiekolwiek działania służące temu, aby zastąpić tradycyjne źródła energii, dają nam pełniejsze gwarancje do niezależności pod każdym względem – przekonywała.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił gotowość regionalnego samorządu do działań na rzecz rozwoju Doliny.

– Patrzę na dolinę wodorowa jako na najmłodsze dziecko w systemie klastrowym Podkarpacia, które na tym etapie rozwoju należy mocno wspierać.

Prof. Jarosław Sęp, prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa, podsumował dotychczasowe aktywności Doliny, wskazał kierunki rozwoju i zarys koncepcji ich realizacji. Poinformował także, że w podczas ostatniego spotkania polskich dolin wodorowych z przedstawicielami Clean Hydrogen Partnership, Podkarpacka Dolina Wodorowa została oceniona jako najlepiej rozwinięta, a plany dot. jej dalszej działalności przyjęto z dużym entuzjazmem.

Następnie przedstawiono referaty programowe. Wystąpienia dotyczyły energetyki wodorowej oraz wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie lotniczym i autobusowym.

——-

Powstanie „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

List intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej został podpisany 18 maja br. w podrzeszowskiej Jasionce. Strony zadeklarowały wtedy m.in. współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego, wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej przez realizację innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych i projektów inwestycyjnych oraz prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu.

Podkarpacka Dolina Wodorowa integruje przedstawicieli przemysłu, świata nauki oraz samorządów, działających w formie stowarzyszenia założonego 4 listopada 2021 r. w Rzeszowie.

W grudniu ubiegłego roku, przyjęta została Polska Strategia Wodorowa, która określa konkretne cele budowy gospodarki wodorowej, kładąc podwaliny pod działania związane z jej rozwojem i utrzymaniem konkurencyjności polskiej gospodarki. Realizacja celów PSW umożliwi rozwój poszczególnych regionów Polski m.in. poprzez tworzenie w nich dolin wodorowych, które zapewnią rozwój przemysłowych zastosowań wodoru, integrację sektorów, znalezienie partnerów biznesowych, optymalizację procesów i kosztów.

POLSKA STRATEGIA WODOROWA