W wydarzeniu wzięli udział szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Podkarpackiego Ładysław Ortyl, podkarpacki kurator światy Małgorzata Rauch oraz uczniowie wraz nauczycielami.
– Owoc, który daje nam rodzina Ulmów, to nie tylko ten wymiar duchowy, ale też piękny przykład budowania – poprzez historię jednostki – wielkiej siły państwa polskiego. Rodzina Ulmów stała się tym zaczynem, który ma realny wpływ na historię swojego kraju, a historia państwa tak naprawdę tworzona jest życiem i determinacją jednostki i od tego jacy jesteśmy, jak podchodzimy do naszej Ojczyzny zależy „tu”, „teraz”, ale zależy także i to „potem”. Musimy mieć świadomość, że uczestniczymy w sztafecie pokoleń, które tworzą własne państwo. Dlatego ten wielki proces dziejowy jest dokonywany także z naszym udziałem, a każdy z nas ma nie tylko prawa, ale też obowiązki wobec swojej Ojczyzny i jednym z nich jest to, by zachować się tak, jak trzeba w chwili próby. Pamiętajmy o tym, spoglądając na rodzinę Ulmów – biedną, ale jakże silną mocą miłości bliźniego. Proces przynoszenia „owoców” przez rodzinę Ulmów będzie trwał, ale jest możliwy dzięki inicjatywom, które w różnym wymiarze tę wielkość i historię pokazują – mówiła wojewoda Ewa Leniart.
Uroczystość, podczas której przedstawiciele podkarpackich szkół otrzymali sadzonki jabłoni symbolizujące pamięć o Polakach ratujących Żydów, została zorganizowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, przy współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach.
Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.