PCLA z dofinansowaniem rządu. Umowa podpisana!

Data publikacji: 28 lipca 2022Umowa na dofinasowanie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie została podpisana. Obiekt powstanie m.in. dzięki rządowym funduszom. Wsparcie z Ministerstwa Sportu i turystyki wyniesie 60 mln zł, co stanowi połowę wartości planowanej inwestycji. Pozostałymi kosztami podzielą się samorządy: Rzeszowa i Województwa Podkarpackiego.

O szczegółach i następnych krokach zbliżających do realizacji inwestycji poinformowano dziś na konferencji, która odbyła się na bieżni istniejącego stadionu przy ul. Wyspiańskiego 22.

– Podpisana umowa rozpoczyna montaż finansowy tego przedsięwzięcia, który jest kluczem do jego realizacji – mówił w trackie spotkania z mediami Konrad Fijołek, prezydent miasta.

Do Rzeszowa przyjechał dziś minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk

– Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki to projekt ważny nie tylko dla Resovii i miasta Rzeszów, ale i dla całego Podkarpacia. Dziś zamykamy etap montażu finansowego tej inwestycji i rozpoczynamy etap realizacji projektu – powiedział.

 – Życzę, aby w jak najszybszym czasie został tu otwarty nowy, piękny obiekt, który będzie cieszył oczy rzeszowian i pozwalał wszystkim uprawiać sport w tak dynamicznie rozwijającym się regionie – dodał minister.

O powstanie inwestycji od lat zabiegł poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba.

– Przetarg realizowany jest w trybie „optymalizuj i buduj”, który pozwoli na to, abyśmy budowę inwestycji jak najszybszej rozpoczęli. To kluczowy moment z punktu widzenia zabiegów – mających miejsce w ostatnich pięciu latach – o to, żeby ta inwestycja w Rzeszowie powstała – mówił europoseł Tomasz Poręba.

W działania na rzecz realizacji przedsięwzięcia zaangażowany był także poseł na Sejm RP Krzysztof Sobolewski.

– Współpraca pomiędzy samorządem a rządem, pomiędzy samorządem wojewódzkim i miejskim popłaca. Dzisiaj mamy efekt i możemy ogłaszać tę bardzo dobrą informację – dodał poseł Krzysztof Sobolewski.

Wojewoda Ewa Leniart nawiązała do niedawnej historii obiektu przy Wyspiańskiego. Przypomniała, że przez zły stan murawy oraz klubowych budynków, utrudniona była możliwość organizacji zawodów różnego rodzaju dyscyplin.  

– Jeszcze kilkanaście miesięcy temu sprawdzaliśmy, wspólnie z działaczami klubu, czy uda nam się sprawić cud i rozegrać mecz na tej murawie. Widziałam ogromną determinację na twarzach zawodników, którzy chcieli brać udział w zawodach i korzystać z klubowej infrastruktury. Wreszcie to, co od wielu lat było pragnieniem tych ludzi staje się możliwe – powiedziała Ewa Leniart.            

– To kolejny obiekt, po basenie oraz lekkoatletycznym centrum przy Uniwersytecie Rzeszowskim z rządowym dofinansowaniem w stolicy Podkarpacia. Bardzo jestem z tego powodu dumna, że mogę reprezentować rząd, który nie poprzestaje na deklaracjach – dodała wojewoda.

Realizację inwestycji wesprze wojewódzki samorząd.

– Ta biała plama na mapie infrastruktury sportowej Podkarpacia zostanie wreszcie zmazana. Mając halę przy uniwersytecie i mając ten piękny lekkoatletyczny stadion, będziemy mieli komplet niezbędnej infrastruktury w tym zakresie – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Stadion powstanie dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – EDYCJA 2021.

Zakres rzeczowy inwestycji będzie obejmować budowę obiektu Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego z salą gimnastyczną, zadaszoną trybuną zewnętrzną oraz zapleczem: sportowym, szatniowym, sanitarno-higienicznym, medycznym, socjalnym, magazynowym, technicznym oraz administracyjnym, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, parkingiem, strefą wejścia na stadion lekkoatletyczny. Zakres będzie obejmować także zakup pełnego wyposażenia.

Dodatkowo w ramach inwestycji na stadionie lekkoatletycznym planowana jest modernizacja, w wyniku której powstanie 8-torowa okólna bieżnia lekkoatletyczna, dwie 9-cio torowe bieżnie 100-metrowe. Na bieżni będą się odbywać w sezonie letnim treningi oraz zawody w biegach i biegach przez płotki. Przy bieżni będą rozgrywane zawody w skoku w dal i w trójskoku.

W ramach inwestycji projektowana jest budowa nowoczesnego, profesjonalnego zaplecza treningowego dla dyscyplin lekkoatletycznych: bieg, bieg przez płotki, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, oraz rzut młotem, rzut oszczepem i pchnięcie kulą a także dla dyscypliny, która jest uprawiana na stadionie Resovii – strzelanie z łuku.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×