Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL” – wystawa

Data publikacji: 13 stycznia 2023W holu głównym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie można obejrzeć wystawę pt. „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL”, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej, Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Ekspozycja będzie dostępna do 30 stycznia 2023 r.

Wystawa „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL”

Autorami wystawy są: Grzegorz Czapski i Zofia Fenrych. Współpraca: dr Sebastian Ligarski, Piotr Janicki, Marta Marcinkiewicz, Paweł Miedziński, Marcin Ozga, Katarzyna Rambacka, Michał Siedziako. Projekt graficzny: Grzegorz Czapski. Na wystawie wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów: AIPN, Biblioteki Ossolineum, Ośrodka „Karta” oraz ze zbiorów prywatnych m.in. Pawła Bartnika, Marka Adamkiewicza, Stanisława Wądolewskiego, Mirosława Witkowskiego, Adama Zadwornego.

Przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie wystawa, w ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej, prezentuje liczne tytuły prasy bezdebitowej z różnych części Polski, a także dokumenty SB z rewizji, wizji lokalnych, przesłuchań osób kolportujących, drukujących i przemycających nielegalne wydawnictwa. Dołączone do wystawy zdjęcia z archiwum IPN przedstawiają skonfiskowane sprzęt drukarski i tzw. „bibułę”, dokumentacje wizji lokalnych, sposoby przemycania książek i czasopism z Zachodu. W archiwum IPN udało się znaleźć także album wykonany przez Służbę Bezpieczeństwa. Na wystawie znalazły się również fotografie z innych ośrodków naukowo-badawczych oraz ze zbiorów prywatnych. Poza tym wykorzystano liczne relacje, wspomnienia świadków historii biorących udział w tworzeniu prasy bezdebitowej.

Celem wystawy jest ukazanie masowości działalności wydawniczej opozycji w Polsce, szczególnie w latach 70. i 80. Wystawa ukazuje proces „odkłamywania” rzeczywistości PRL, jakiej podjął się opozycyjny ruch wydawniczy. Wystawa przedstawia także techniki drukowania i kolportaż prasy opozycyjnej. Dla działaczy opozycji, praca przy drukowaniu nielegalnych gazet, była ważną szkołą dziennikarstwa, redagowania tekstów i tworzenia rysunku satyrycznego.

Wystawa sprowadzona została do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w celu uświetnienia Kongresu Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, który odbył się 12 grudnia 2022 r. w ramach projektu Wojewody Podkarpackiego pt. „W służbie Niepodległej” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Pliki do pobrania: