W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, obowiązywać będą nowe wojewódzkie plany działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz nowe umowy na udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego.
Nowe regulacje prawne wprowadzają tutaj istotne zmiany – wyłączeni z usług zostaną niepubliczni świadczeniodawcy oraz zostanie określona nowa definicja rejonu operacyjnego, który ma być tożsamy z rejonem działania dyspozytorni medycznej (nie będzie obejmował on już tylko poszczególnych powiatów).
Upubliczniony system ratownictwa medycznego, oparty o nowe rozwiązania ustawowe, ruszy 1 kwietnia.
Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie przeprowadził postępowanie konkursowe, w wyniku którego w dniu 25 marca br. wyłoniono 5 świadczeniodawców – trzech będzie realizować umowy samodzielnie (w rejonie rzeszowskim, sanockim i przemyskim) a dwóch w ramach konsorcjum (w rejonie krośnieńskim i mieleckim).
W życie wejdą również zmiany w organizacji zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa, polegające na wprowadzeniu rozwiązań poprawiających dostępność do ww. zespołów na obszarach, gdzie notowano przekroczenia czasów dotarcia na miejsce zdarzenia.
Pojawi się 8 zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów (Jarosław, Olszanica, Fredropol, Nowa Sarzyna, Jeżowe, Łańcut, Żyraków, Rzeszów).
Podejmowane działania pozwolą na zwiększenie, od 1 kwietnia 2019 r., liczby zespołów ratownictwa medycznego z 86 na 95, co skróci czas oczekiwania na dotarcie ww. zespołów do osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym wpłynie pozytywnie na poziom zabezpieczenia medycznego mieszkańców województwa podkarpackiego.
W dzisiejszym spotkaniu z mediami wzięli również udział zastępca dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Violetta Tyczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu Maria Napieracz, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku Beata Pieszczoch, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafał Kijanka i dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie Andrzej Jurczak.