Na uroczystości obecni byli również poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, prezes IPN Jarosław Szarek, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN Dariusz Iwaneczko, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, jak również wielu działaczy i ludzi biorących udział w lipcowym strajku, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i relacjonowali wydarzenia z lipca 1980 r. w Mielcu.
Prezes IPN podkreślił: – Świat pracy wywalczył powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych, który przyjął nazwę „Solidarność”, ta Solidarność narodziła się w Mielcu, dzięki odwadze pracowników WSK PZL Mielec i przyniosła upragnione zwycięstwo”.
– To przed 40 laty o 7.00 rano stanęły pierwsze wydziały w zakładach WSK-PZL Mielec. Uruchomiły w ten sposób lawinę, która spowodowała, że kilkanaście tygodni później Polska była już zupełnie innym krajem – podkreślił. – Po sierpniowych strajkach, porozumieniach w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej świat pracy wywalczył powstanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych – związku, który przyjął nazwę „Solidarność” – dodał.
Podczas uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Roman Jakim odczytał list przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.
Wicewojewoda podkarpacki w swoim przemówieniu podkreśliła, że dzisiaj możemy być dumni z postawy tych pracowników, którzy stanęli w obronie praw człowieka.
Informacja na stronie IPN: https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/101583,Otwarcie-wystawy-Tu-rodzila-sie-Solidarnosc-Mielec-1-lipca-2020.html