Ekspozycja została udostępniona dla mieszkańców Podkarpacia w Ogrodach Bernardyńskich przy Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie. Prezentuje ona historię polskiej waluty od XVI do XX wieku, jednocześnie ukazując zawiłe losy pieniądza na ziemiach polskich. Wystawę otworzyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski. Odział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie zaprasza do odwiedzania wystawy od 29 kwietnia do 1 czerwca br.
Po uroczystej prezentacji wystawy, w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się sesja naukowa poświęcona 100. rocznicy uchwalenia przez Sejm RP nazwy złoty dla polskiej waluty. W spotkaniu uczestniczyła wojewoda Ewa Leniart, która przedstawiła referat pn. „Reforma monetarna Władysława Grabskiego”. Zagadnienie pt. „Instytucja pieniądza w Kodeksie Zobowiązań” zaprezentował
prof. dr hab. Piotr Zakrzewski, kierownik Katedry Prawa Cywilnego, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. „Pieniądz jako dobro chronione prawem – dawniej i współcześnie” to temat wystąpienia prof. dr. hab. Czesława Kłaka, sędziego Trybunału Stanu, natomiast Anna Brzyska z Departamentu Edukacji i Wydawnictw Centrum Pieniądza NBP przedstawiła kwestie dotyczące odrodzenia złotego w niepodległej Rzeczypospolitej.
Narodowy Bank Polski upamiętnia 100-lecie złotego
2 marca Narodowy Bank Polski zainaugurował obchody setnej rocznicy uchwalenia nazwy złoty dla waluty Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z jubileuszem, w ciągu całego roku będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych i naukowych organizowanych przez bank centralny.
Tło historyczne
Z chwilą odzyskania przez Polskę Niepodległości w listopadzie 1918 r. pojawiła się potrzeba szybkiego uporządkowania spraw walutowych. Na terenach ówczesnej Polski funkcjonowały cztery obce waluty oraz pieniądze regionalne. Funkcje tymczasowego banku emisyjnego pełniła Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa (PKKP). To ona zapewniała środki płatnicze – marki polskie – do czasu powołania właściwego banku centralnego. Jeszcze w grudniu 1918 r. ogłoszono, że w niedługiej przyszłości zostanie utworzony Bank Polski, a już 28 lutego 1919 r. zapowiedziano wprowadzenie złotego jako oficjalnej waluty. Ostatecznie nowa waluta pojawiła się w 1924 r., ale to rok 1919 uznaje się za wyjątkowy i związany z nadaniem polskiej walucie oficjalnej nazwy. Dokonał się tym samym kolejny akt przywracania w pełni niepodległego państwa.
27 lutego 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu zestawy złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich „100 lat złotego”. Zestawy składają się z monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych i przedstawiają wizerunki obiegowych monet codziennego użytku.
W ramach obchodów 100-lecia złotego, w ośmiu miastach – Krakowie, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi – od marca do końca października będzie można obejrzeć unikalną wystawę zatytułowaną „Dzieje złotego”.
Fot. w rotatorze – NBP.
Fot. w galerii – PUW.