Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Otwarcie rzeszowskiego Referencyjnego Ośrodka Diagnostyki i Terapii Niepłodności

Data publikacji: 27 czerwca 201827 czerwca br. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz uczestniczyła w oficjalnym otwarciu ośrodka zlokalizowanego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie.

Ośrodek.Lwowska16

Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana Msza Święta odprawiona pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby. Po jej zakończeniu przybyli goście, dyrekcja i personel medyczny Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 udali się do auli wykładowej, gdzie miała miejsce oficjalna prezentacja Referencyjnego Ośrodka Diagnostyki i Terapii Niepłodności.

Wśród przybyłych gości, obok wicewojewody podkarpackiej Lucyny Podhalicz, znaleźli się także marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Po oficjalnym powitaniu przybyłych przez dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 Krzysztofa Bałata, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl zaprezentował etapy powstawania rzeszowskiego Referencyjnego Ośrodka Diagnostyki i Terapii Niepłodności.

Zabierając głos, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz zwróciła szczególną uwagę na działania Ministerstwa Zdrowia, dzięki którym udało się przygotować program ogólnopolski, w ramach którego uruchomionych zostanie w Polsce docelowo 16 ośrodków tego typu.

Następnie o szczegółowych zasadach funkcjonowania ośrodka opowiedziała przybyłym prof. dr hab. Dorota Darmochwał-Kolarz – kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa. 

Po zakończeniu części oficjalnej ks. bp Jan Wątroba uroczyście poświęcił nowo oddany sprzęt oraz pomieszczenia zajmowane przez Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Terapii Niepłodności.

***

„Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”, realizowany jest w okresie od 1 września 2016 r. do 31 grudnia 2020 r. a jego głównym celem zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.

Program jest skierowany głównie do osób borykających się z problemem niepłodności, którzy pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich i wcześniej nie byli diagnozowani pod kątem niepłodności. Ponadto program w zakresie szkoleń będzie skierowany do personelu medycznego.

Więcej o programie tutaj.