Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowego przebiegu najważniejszego badania statystyki publicznej, które pozwoli zgromadzić szczegółowe dane o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Spis jest obowiązkowy i będzie realizowany do 30 września br.
– Proszę o zintensyfikowanie działań promujących spis. W ciągu najbliższych tygodni musimy znacznie przyspieszyć, bo dziś ciężko określić, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w drugiej połowie września. Mam tu przede wszystkim na uwadze nasze bezpieczeństwo oraz rachmistrzów spisowych – powiedziała w trakcie wideokonferencji Ewa Leniart.
Według danych na 24 sierpnia br. w naszym województwie spisanych zostało 59,9% mieszkań oraz 64,2% mieszkańców. Podkarpacie, zarówno pod względem odsetka spisanych mieszkań, jak i spisanych osób, zajmuje drugie miejsce w kraju.
– Z wielkim uznaniem podchodzę do liderów, których efekt pracy jest szczególnie widoczny. Gratuluję gminom: Wielkie Oczy, Tyrawie Wołoskiej i Padwi Narodowej, które pracę związaną ze spisem mają już praktycznie zakończoną – dodała Ewa Leniart.
– Urząd Statystyczny dokłada wszelkich starań do tego, by spis jeszcze bardziej upowszechnić. Po podkarpackich miejscowościach jeździ spisobus, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Wspólnie z TVP3 Rzeszów organizujemy weekendy spisowe. Cieszy nas drugie miejsce w kraju, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami jeszcze dużo pracy – powiedział Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Harmonogram wyjazdów spisobusu.
Spis powszechny trwa od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. Jest realizowany następującymi metodami:
obowiązkowo:
metodą samospisu internetowego (CAWI)
uzupełniająco:
metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)
W spisie zbierane są informacje dotyczące następujących tematów: stan i charakterystyka demograficzna, poziom wykształcenia, aktywność ekonomiczna, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystyka etniczno-kulturowa, gospodarstwa domowe i rodziny, stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.
Szczegółowe informacje na temat NSP 2021.