Podczas uroczystości podkreślono aktywność księdza biskupa na rzecz Polskiej Akcji Katolickiej, także jego działalność naukowo-dydaktyczną oraz zaangażowanie na rzecz powstania filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Jednocześnie zaznaczono zasługi biskupa na polu działalności społecznej, w tym wspierania ruchu opozycyjnego wobec represyjnego aparatu komunistycznego.
Z uznaniem pragnę zauważyć, że przez lata swej posługi ks. bp Edward Frankowski prowadził szeroko zakrojoną działalność społeczną. Bronił praw ludzi pracy, szczególnie podczas strajku w 1988 r. w Hucie Stalowa Wola. Jako duszpasterz organizował pomoc i obronę działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne – szczególnie w stanie wojennym. Wspierał tworzącą się „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola i w Regionie Ziemi Sandomierskiej. W latach 1980-1992 pełnił posługę kapelana NSZZ „Solidarność”. Wszędzie gdzie pracował, prowadził gorliwą katechizację, inspirował inicjatywy: kościelne, społeczne, edukacyjne i kulturowe (…). Czuję się zaszczycona, mogąc zwrócić się do naszego czcigodnego laureata. Dorobek pracy Jego Ekscelencji to powód do dumy i źródło religijnej tożsamości naszego regionu. To piękne świadectwo wiary i poświęcenia – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Sesja Sejmiku stała się również okazją do podjęcia uchwały w sprawie roli „Solidarności” w budowie wolnej Polski i Europy.
Na podstawie informacji UMWP.
Fot. Biuro Prasowe UMWP