Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

×

Odznaczenie zasłużonej Stalowowolanki

Data publikacji: 6 marca 2023Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Stalowej Woli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła – przyznany postanowieniem Prezydenta RP – Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Marii Rehorowskiej.

Pani Maria Rehorowska to niezwykła postać o wielkim sercu i determinacji. Jej działalność w nieodległych czasach komunistycznych wiązała się z dużym zagrożeniem. W momencie wprowadzenia stanu wojennego pani Maria została internowana. Ten trudny i dramatyczny okres w jej życiu, nie spowodował zniechęcenia do działalności na rzecz państwa polskiego i na rzecz społeczności stalowowolskiej – mówiła wojewoda Ewa Leniart chwilę po wręczeniu Medalu.

Medal – ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia  Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w  1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej  tożsamości  i materialnej  pomyślności  Rzeczypospolitej.

Maria Rehorowska była nauczycielką w szkołach podstawowych w Rozwadowie i w Stalowej Woli, a także radną miejską Stalowej Woli w latach 2002 – 2014. W 1980 roku współtworzyła „Solidarność” w Regionie Ziemia Sandomierska, była członkiem Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” I kadencji. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Złotym Krzyżem Zasługi (1975) oraz Medalem KEN (1993).