Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ignacego Bielawskiego

Data publikacji: 10 lipca 2017W Starej Wsi w Bazylice Ojców Jezuitów 9 lipca br. odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Ignacemu Bielawskiemu, w której uczestniczył wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ignacego Bielawskiego

Żołnierze Niezłomni to niezwykli bohaterowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w latach 40. XX wieku ryzykując swoje zdrowie i życie stawiali opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich.  To osoby waleczne, dla których Ojczyna stanowiła dobro najwyższe. Do takich osób zaliczał się również świętej pamięci Ignacy Bielawski, który zginął w 1945 roku  podczas akcji uwalniania więźniów.

 Kila miesięcy temu Ignacego Bielewskiego – Żołnierza Niezłomnego uhonorował Prezydent RP, a dziś tablicę poświęconą jego pamięci odsłania Stara Wieś. Szanowni Państwo, pamiętajmy o tych, którzy walczyli o naszą Ojczyznę, bo gdyby nie oni nie moglibyśmy żyć dzisiaj w wolnej i suwerennej Polsce – nawiązał wicewojewoda Piotr Pilch.

Wydarzenie poprzedziła msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu ks. Waldemar Janiga. Następnie członkowie rodziny Bielawskiego i przedstawiciele władz państwowych odsłonili pamiątkową tablicę. Uroczystość uświetniła asysta honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Ignacy Bielawski urodził się 1923 r. Pochodził ze Starej Wsi. Był członkiem Młodzieży Wielkiej Polski, żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie  żołnierzem Armii Krajowej. Zginął 30 marca 1945 r. na skutek śmiertelnego postrzelenia przez patrol milicyjno-ubecki. Do dziś miejsce jego pochówku nie zostało odnalezione.

1 –go marca 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Ignacego Bielawskiego Krzyżem z Mieczami  Orderu Krzyża Niepodległości.