Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w bazylice w Kalwarii Pacławskiej. Następnie na terenie klasztoru została odsłonięta tablica pamiątkowa , ufundowana przez IPN.
W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń i wyróżnień. W asyście prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego I wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka wręczyła wyróżnionym medal „Pro Patria”, przyznawany za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie o. Krzysztof Hura odebrał z rąk komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusza Matusiaka statuetką ,,Sierżanta Michała”, która jest wyróżnieniem dla osób oddających szczególne zasługi dla środowiska policyjnego.
– Ta tablica, którą dzisiaj odsłoniliśmy, mówi o życiu po życiu tutaj na ziemi. Mówi o wiecznym życiu w pamięci. O życiu w pamięci polskiego narodu. O tym życiu, którego ani Instytut Pamięci Narodowej, ani wolna Rzeczpospolita nigdy nie zapomni. Bowiem dwóch funkcjonariuszy policji to ofiary zbrodni katyńskiej. To w czasie zbrodni katyńskiej zginął- mówił co czwarty polski policjant – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Jan Jurysta urodził się w 1896 r. w Pacławiu. Od 28 sierpnia 1916 r. do 30 października 1918 r. służył w armii austriackiej. Następnie od 1 stycznia 1919 r. w Żandarmerii Krajowej w Dobromilu, skąd automatycznie przeszedł do Policji Państwowej po jej utworzeniu na terenie byłej Galicji w grudniu 1919 r. Starszym posterunkowym mianowany 1 marca 1923 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność. W okresie międzywojennym służył m.in. na posterunku w Radawie i Hrebennem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.
Edward Misiński urodził się w 1893 r. w Nowosiółkach. W policji pracował od 1923 r. We wrześniu 1939 r. służbę pełnił w I komisariacie w Stanisławowie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Odznaczony m.in. Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.