Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Odsłonięcie tablicy ks. Władysława Gurgacza w Komborni

Data publikacji: 19 czerwca 202219 czerwca br. w Komborni odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Władysławowi Gurgaczowi SJ ps. ,,Sem”, ksiądz, jezuita, kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

Ks. Gurgacz urodził się w 1914 roku w Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu. W 1931 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi koło Brzozowa. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 roku. W 1948 roku został kapelanem oddziału zbrojnego antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W lipcu 1949 został aresztowany przez komunistów. Był sądzony wraz z żołnierzami swojego oddziału. W ostatnim słowie powiedział m.in. „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny”.

14 sierpnia 1949 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok w więzieniu przy ul Montelupich w Krakowie wykonano miesiąc później. Kapelana potajemnie pochowano na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego szczątki odnaleziono w październiku 2018 r. podczas prac poszukiwawczych IPN.
 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Komborni pod przewodnictwem arcybiskupa archidiecezji przemyskiej Józefa Michalika, gdzie ks. Władysław Gurgacz został ochrzczony, przystąpił do pierwszej komunii świętej oraz odprawił pierwszą mszę świętą prymicyjną.
 
– Tutaj pod okiem cudownego obrazu naszej Pani Komborskiej wyrastało jego powołanie. Tutaj został ochrzczony, tutaj przygotowywał się do pierwszej komunii świętej, tutaj przyjął sakrament bierzmowania. W Komborski kościele odprawił tez pierwszą mszę świętą prymicyjną przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia – powiedział ks. Andrzej Wydrzyński.
 
W czasie uroczystości odczytano Apel Poległych, a żołnierze kompani reprezentacyjnej 5. batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy oddali salwę honorową.
 
Tablica poświęcona pamięci ks. Władysława Gurgacza została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.