Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

ODSŁONIĘCIE MURALU IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W RZESZOWIE

Data publikacji: 24 listopada 202224 listopada br. odsłonięto mural Ignacego Łukasiewicza, patrona Politechniki Rzeszowskiej. Udział w wydarzeniu wzięła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Mural powstał z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza. W 2022 roku obchodzona jest 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza, patrona nie tylko Politechniki Rzeszowskiej, ale także całego przemysłu naftowego i gazowniczego.

Wybór miejsca na mural nie był przypadkowy. Wizerunek tego polskiego przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego zdobi ścianę jednego z budynków Politechniki Rzeszowskiej, która w 1974 r. przyjęła za patrona tego wybitnego człowieka. Uroczystej prezentacji muralu dokonał rektor prof. Piotr Koszelnik. „Do tej kolekcji rzeszowskich murali dochodzi dziś kolejny poświęcony wybitnemu człowiekowi, który zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski. 

Mural został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca”, który ogłosiła Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. Projekty musiały być związane z postacią Ignacego Łukasiewicza lub jego życiem i wynalazkami, a podejmowane inicjatywy miały budować kapitał społeczny. 

W marcu 2022 r. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs artystyczny na projekt muralu. Jego celem było poznanie pomysłów społeczności akademickiej i osób spoza uczelni na projekt muralu. Do konkursu zgłoszono 39 projektów. Siedmioosobowa komisja konkursowa przyznała nagrodę główną i dwa wyróżnienia. Zwycięzcą konkursu został Przemysław Śliwka. Wyróżniono prace dr inż. arch. Joanny Dudek i Adrianny Kuśtek.

Informacje: Politechnika Rzeszowska