Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody wojewódzkie Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej

Data publikacji: 27 października 2017W Mielcu 27 października odbyły się wojewódzkie obchody Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej, w których uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

 

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej zostało ustanowione przez Ministra Obrony Narodowej na dzień 27 października Decyzją Nr 432/MON z dn. 24.12.2013r. Ustanowienie tego święta wiąże się z datą 27.10.1918r. tj. podpisania „Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej” która powoływała Okręgowe i Powiatowe Komendy Uzupełnień będące pierwszymi Terenowymi Organami Administracji Wojskowej w Odrodzonej Polsce.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przekazała gratulacje na ręce Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie. W swoim wystąpieniu zwróciła się do żołnierzy oraz ich rodzin dziękując im za Ich postawę oraz za to, że na żołnierzy zawsze można liczyć, zwłaszcza w niezwykle trudnych sytuacjach kryzysowych. 

 

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. Świętego Mateusza. Dalsza część uroczystości  odbyła się w Samorządowym Centrum Kultury, gdzie Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz Stopa wręczył wyróżnionym żołnierzom nadane przez Ministra Obrony Narodowej medale „Za zasługi dla obronności kraju” oraz tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” oraz wyróżnienia  nadane przez Szefa WSzW i Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Mielcu. Przekazano także podziękowania instytucjom, jednostkom i służbom współpracującym z WSzW oraz WKU wręczając ich przedstawicielom okolicznościowe statuetki oraz ryngrafy za zasługi w działalności na rzecz obronności kraju. Jeden z ryngrafów Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie przekazał wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart. 

 

W sposób szczególny podziękowano również pracownikom TOAW za zaangażowanie i wysiłek włożony w uzupełnianie Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki tak skutecznej działalności promocyjno-rekrutacyjnej 3  Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej jest obecnie najliczniejszą tego typu jednostką w kraju .

 

Fot. Mateusz Kokoszka