Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Data publikacji: 13 listopada 2023Rzeszów świętował 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystych obchodach uczestniczył II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie

– 105 lat temu, dzień 11 listopada stał się przełomowym momentem w dziejach Europy, a nade wszystko w dziejach Polski. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się państwem, Polska wróciła na mapę Europy. Po 123 latach zaborów i powstańczych zrywów, dzięki pełnej poświęceń pracy wielu pokoleń Polaków oraz starań elit politycznych, kulturalnych i oświatowych o zachowanie tożsamości narodowej, Polska odzyskała upragnioną wolność. Niepodległość odzyskiwaliśmy dzięki długiej walce, dzięki determinacji, odwadze i mądrości. Stojąc przed pomnikiem wielkiego Polaka Marszałka Józefa Piłsudskiego wspominamy wielkich przywódców – liderów, którzy swą postawą i zaangażowaniem porywali innych do walk. Przywołujemy żołnierzy, którzy – walcząc na różnych frontach – odważnie kroczyli ku wolności. Upamiętniamy tych, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolną Polskę – mówił II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr podczas obchodów Święta Niepodległości na placu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Od kilku lat na pamiątkę sukcesu narodowowyzwoleńczych starań Polaków, uczestnicy obchodów uderzają w Dzwon Niepodległości. Także dziś, po zakończeniu mszy świętej, w ten sposób rozpoczęła się państwowa cześć uroczystości.

W obchodach Święta wzięli udział przedstawiciele władz regionu, miasta i parlamentu. Obok wicewojewody Radosława Wiatra, obecni byli m.in.: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbaniak oraz wieloletni wojewoda podkarpacki, poseł elekt na Sejm RP Ewa Leniart.

Nie zabrakło służb mundurowych, organizacji mundurowych i patriotycznych, przedstawicieli samorządów i mieszkańców Rzeszowa.

Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka oraz odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Fot. K.Witek/podkarpackie.pl