Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Data publikacji: 25 marca 2021W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej odbyły się uroczystości z udziałem wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów  poprzedziła Msza św. w Kościele pw. św. Doroty w Markowej, sprawowana pod przewodnictwem metropolity przemyskiego, ks. abpa Adama Szala w intencji Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz o beatyfikację Sług Bożych Rodziny Ulmów. Na Cmentarzu parafialnym zapalone zostały znicze na grobach rodzin ratujących Żydów, wśród których znajdowała się Rodzina Ulmów.

Dalsze uroczystości odbyły się w Muzeum w Markowej. Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka odczytała list wiceprezesa rady ministrów prof. Piotra Glińskiego:

– Dla Muzeum w Markowej Narodowy dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to dzień szczególny, bo ustanowiono go w rocznicę śmierci jego patronów – Rodziny Ulmów z Markowej, która wraz z ukrywającą się u nich ośmioosobową grupą Żydów z rodzin Didner, Goldman i Grunfeld, poniosła śmierć z rąk niemieckich żandarmów. Rodziny, która zapłaciła najwyższą cenę za to, że w tym niebywale trudnym i niebezpiecznym czasie miała odwagę przeciwstawić się okupantowi i, mając świadomość grożących im konsekwencji, okazać miłość bliźniemu.”

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, ks. arcybiskup  Adam Szal, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej  Mateusz Szpytma, wójt Gminy Markowa Mirosław Mac. Następnie odsłonięto tablice na Ścianie Pamięci z nazwiskami mieszkańców Podkarpacia ratujących Żydów i złożono wieńce oraz zapalono znicze pod pomnikiem Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowionym przez Parlament w 2018 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Obchodzony jest 24 marca w rocznicę śmierci  Rodziny Ulmów z Markowej, która poniosła tragiczną śmierć w 1944 r.