Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
W Markowej odbyły się uroczystości, w których udział wzięła wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Rozpoczęły się one modlitwą przy grobie rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta, a następnie były kontynuowane w Muzeum im. Rodziny Ulmów, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskich Sprawiedliwych. W obchodach uczestniczyli również podkarpaccy parlamentarzyści, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, prezes IPN Jarosław Szarek oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Wejście w życie przepisów ustanawiających Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, podkreśla szacunek, jaki oddajemy Witoldowi Pileckiemu, Janowi Karskiemu, Władysławowi Bartoszewskiemu, Irenie Sendlerowej, twórcom Żegoty, rodzinie Ulmów, Kowalskich i Baranków, ale także siedmiu tysiącom osób, które zostały upamiętnione w instytucie Yad Vashem oraz tym tysiącom Polaków, którzy nie są znani z imienia i nazwiska.
Fot. PUW w Rzeszowie, Michał Mielniczuk Biuro Prasowe UMWP