Do udziału w obchodach zostały zaproszone dzieci z rzeszowskich przedszkoli. Przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny pt. „GRA” w Teatrze „Maska”, pokaz służb mundurowych, brały również udział w licznych konkursach i zabawach.
Przedstawienie „Gra” w reżyserii Katarzyny Kawalec – jako alternatywna forma edukacji i popularyzacji wśród dzieci zasad bezpiecznego poruszania się w otaczającej rzeczywistości – w prosty i przystępny sposób pokazuje, jak radzić sobie z zagrożeniami, uczy gdzie zwrócić się o pomoc, w jaki sposób korzystać z numeru alarmowego 112 i jak właściwie reagować w różnych niespodziewanych sytuacjach. Najmłodsi widzowie mieli okazję zobaczyć niezwykłe widowisko i poprzez zabawę przyswoić reguły, które pozwolą im lepiej zadbać o własne bezpieczeństwo. Cykl spektakli teatralnych „Gra”, będący wspólną inicjatywą Wojewody Podkarpackiego, Dyrektora Teatru „Maska” i Podkarpackiego Kuratora Oświaty rozpoczął się w 2016 r.
Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 były na Podkarpaciu wyjątkowe. 9 lutego minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński otworzył w Rzeszowie nową siedzibę Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Rzeszowski CPR jest pierwszym zaprojektowanym i wybudowanym tak nowoczesnym obiektem w kraju, dedykowanym potrzebom rozwijającego się systemu powiadamiania ratunkowego.
***
Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, rozpoznają sytuację, eliminują alarmy niezasadne i złośliwe, a w uzasadnionych przypadkach przekazują inicjatywę dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań. W 2017 roku na numer alarmowy 112 obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ogółem około 750 tys. zgłoszeń.