Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Dnia Sybiraka

Data publikacji: 17 września 201917 września – w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę - obchodzimy Dzień Sybiraka. W związku z tym w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się okolicznościowe spotkanie z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Obchody Dnia Sybiraka

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych nadanych postanowieniem Prezydenta RP. Złote Krzyże Zasługi za wyróżniającą się działalność społeczną i upamiętnianie historii Polski otrzymali z rąk wojewody prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie Danuta Zbyszyńska oraz wiceprezes Adam Boratyn. Krzyżem Zesłańców Sybiru został natomiast odznaczony Anatol Karewicz. Odznaczenie to zostało ustanowione w 2003 r. jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nawiązała w swoim wystąpieniu do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i fali bolesnych wydarzeń, których doświadczyli Polacy. Podkreśliła, że 17 września jest dla Sybiraków ważną, ale i trudną, bo przywołująca dramatyczne wspomnienia rocznicą. Wojewoda zaznaczyła, jak istotne jest przekazywanie pamięci o losach Zesłańców Sybiru i utrwalanie jej w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Dziękuję Wam, drodzy Sybiracy, że tu jesteście i swoją obecnością świadczycie o tamtych wydarzeniach –  o trudnej historii zesłańców doświadczonych gehenną pobytu w łagrach i obozach niewolniczej pracy.  Naszym obowiązkiem jest tę pamięć pielęgnować i przekazywać dalej – powiedziała wojewoda.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział członkowie Związku Sybiraków, przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz podkarpackich samorządów.