Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego

Data publikacji: 30 maja 2023W Filharmonii Podkarpackiej odbyła się konferencja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowania osobom zasłużonym w działalności społecznej i samorządowej.

Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie pod koniec maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. Święto obchodzone jest w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r., podjętą z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego.

Uroczystości w Rzeszowie rozpoczęły się Mszą Świętą w intencjach podkarpackich samorządowców w Kościele Farnym w Rzeszowie. Następnie parada przedstawicieli samorządów terytorialnych przeszła ulicami Rzeszowa, aby wziąć udział w konferencji okolicznościowej, która odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Obchody zostały zorganizowane przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

Konferencję otworzył marszałek województwa Władysław Ortyl.

– Samorząd to wymiar i fundament demokracji. W ostatnich trudnych czasach pandemii i wojny doskonale widzimy, jak istotna jest rola samorządu. Podejmujemy się trudnych wyzwań, ale robimy to w momencie, kiedy potrzebne są solidarność, współdziałanie i współpraca – mówił marszałek.

Marszałek mówił też o tym, jak ważne są inicjatywy i inwestycje samorządów lokalnych, ale też działania mające wymiar społeczny.

– Dziś poprzez nagrody, odznaczenia i wyróżnienia chcemy samorządowcom za te działania i zaangażowanie podziękować. Wierzę, że w dalszym ciągu samorząd terytorialny będzie odgrywał decydującą rolę, jeżeli chodzi rozwój lokalny, rozwój społeczny, rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, dzisiejsze święto to doskonała okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy na przełomie lat tworzyli i kształtowali polską samorządność.

– Jesteście Państwo tymi, którzy mają ten wielki przywilej, by realizować w praktyce ideę samorządności w XXI w. Dziękuję za to, że czynicie to w sposób wyjątkowy, wspierając rozwój naszych małych ojczyzn. Nie tylko korzystając np. z rozlicznych okoliczności pozyskiwania środków finansowych, które są dostępne – i tych państwowych, rządowych, ale także umiejętnie korzystając ze środków unijnych , co widać w tym intensywnym tempie rozwoju, który dokonuje się  w naszym województwie.

Ewa Leniart powiedziała, że  każdego roku około 89% środków z budżetu wojewody jest kierowanych właśnie do samorządów, które mogą korzystać z dotacji w ramach różnorodnych programów rządowych, czy też starać się o pomoc z rezerw celowych bądź rezerwy ogólnej budżetu państwa.

– Dziękuję za dobrą współpracę i za to, że jest wielka determinacja w tym, by wasze jednostki samorządu terytorialnego kształtować adekwatnie do potrzeb lokalnej społeczności. Dziękuję także za to, że czasach kryzysowych wspieracie administrację rządową. Dzięki temu podołaliśmy trudnym zadaniom historii, które przed nami zostały postawione – dodała wojewoda.

Podczas konferencji wojewoda wręczyła – nadane postanowieniem Prezydenta RP – odznaczenia państwowe. Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medal za Długoletnią Służbę otrzymały  osoby, które wyróżniły się zasługami na rzecz samorządu terytorialnego oraz wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków służbowych.

Wojewoda Ewa Leniart, wraz z pełnomocnikiem ds. rodzin Rafałem Czuprykiem, przyznała także nagrody specjalne „Podkarpacki samorządowiec bliski Rodzinie – Amicus Familiae”. Laureatami  siódmej edycji konkursu zostali Witold Darłak – starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego, Ryszard Jędruch -wójt gminy Tryńcza oraz Szymon Stapiński – burmistrz Brzozowa, którzy otrzymali honorowy certyfikat w podziękowaniu za aktywne działania z zakresu wsparcia i pomocy rodzinom, które przynoszą istotne i trwałe efekty dla społeczności lokalnej.

Uroczystość była również okazją do wręczenia Odznak Honorowych Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, a także nagród i nominacji w ramach Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa. W tegorocznej  23. edycji wzięło udział 72 jednostki samorządu terytorialnego. Kapituła wyłoniła zwycięzców w trzech głównych kategoriach: najlepszy wójt, burmistrz i starosta.

Kapituła Konkursu przyznała dodatkowo nagrody specjalne w następujących kategoriach: gmina przyjazna przedsiębiorcom, dobre miejsce zamieszkania, ekologiczna gmina, inwestycja roku, rewitalizacja roku, samorząd przyjazny energii, sport, turystyka, rekreacja, dziedzictwo kulturowe, samorząd przyjazny rodzinie, opieka wczesnorozwojowa i senioralna.

W tym roku, po czasie pandemii, Zarząd Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych wrócił również do nagradzania najzdolniejszej podkarpackiej młodzieży, przyznając specjalne stypendia.

Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego – Dzień Samorządu Terytorialnego