Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego

Data publikacji: 8 czerwca 2018Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego, które odbyły się 8 czerwca w Rzeszowie.

Dzień samorządu

Po uroczystej Mszy Świętej w Kościele Farnym, parada przedstawicieli samorządów terytorialnych przeszła ulicami Rzeszowa, aby wziąć udział w konferencji okolicznościowej, która odbyła się w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Obchody zostały zorganizowane przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

Dzień Samorządu Terytorialnego to święto uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w naszym kraju, które odbyły się 27 maja 1990 roku.  Zorganizowana w Rzeszowie uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Zasługi i Medalu za Długoletnią Służbę – osobom szczególnie zasłużonym w działalności społecznej i samorządowej oraz pogratulowania laureatom nagrody Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych dla najzdolniejszej młodzieży Podkarpacia, Podkarpackiej Nagrody Samorządowej oraz konkursów na najlepszą stronę internetową i stronę facebook podkarpackich samorządów.

W czasie gali podsumowano również II edycję konkursu pn. „Podkarpacki Samorządowiec bliski Rodzinie – Amicus Familiae”. Konkurs, organizowany przez wojewodę podkarpackiego przy współpracy z pełnomocnikiem ds. rodzin, był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa podkarpackiego. Jego celem było uhonorowanie tych samorządowców, którzy jako liderzy podejmują i skutecznie realizują działania o charakterze prorodzinnym; którzy swoją pracą i efektami tej pracy potwierdzają odpowiedzialną służbę na rzecz rodzin.  Posiedzenie kapituły konkursu odbyło się 28 maja 2018 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Laureatami zostali wójt gminy Niwiska Elżbieta Wróbel i wicestarosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego Bernadeta Frysztak.

Podczas uroczystej konferencji wojewoda Ewa Leniart podziękowała samorządowcom za oddaną pracę i aktywność w życiu społecznym i podkreśliła  ważną rolę samorządów w procesie rozwoju całego województwa.