Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych

Data publikacji: 1 marca 20201 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Rzeszowie uroczystości z tej okazji rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, gdzie pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem i salwą honorową. 

W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która w swoim przemówieniu zwróciła się do uczestników uroczystości  słowami Jana Lechonia: 

„Jed­na jest Pol­ska, jak Bóg je­den w nie­bie,
Wszyst­kie me siły jej skła­dam w ofie­rze
Na całe ży­cie, któ­re wzią­łem z Cie­bie,
Cały do Cie­bie, Oj­czy­zno, na­le­żę…”

– a następnie dodała, że słowa tego wiersza oddają istotę życia i motywy działań Żołnierzy Wyklętych… Dziś przechodniu nie szczędź czasu przyjdź i dołącz do nas, którzy pamiętamy o ofierze z życia mordowanych za umiłowanie Ojczyzny, honoru i odwagi. To skromna cena za wolność i swój kraj – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. 

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Data obchodów nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku – zamordowano wtedy członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.