Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Obrońców Ojczyzny. Następnie uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na budynku Kościoła Garnizonowego. W uroczystościach z udziałem wojskowej asysty honorowej uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych i kombatantów.
– Spotykamy się, by wspólnie upamiętnić wybuch II wojny światowej, która przyniosła ze sobą niewyobrażalny ogrom cierpień i śmierci. Wojny, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. od agresji hitlerowskich Niemiec na II Rzeczpospolitą. Siłą naszą może być tylko pamięć o chwale polskiego oręża, o wielkim bohaterstwie Polaków, o zobowiązaniu do troski wobec żyjących kombatantów, ponieważ są świadkami tamtego bohaterstwa, ale to jest także jasne przesłania dla nas żyjących. Mamy zobowiązanie nie tylko pamiętać o tych, którzy złożyli ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, ale także powinność, aby tę pamięć przekazywać następnym pokoleniom. Nie jest to łatwe, w XXI wieku młodzi ludzie mają mnóstwo różnych wyzwań, które wiążą się ze współczesnością, jednak muszą pamiętać o tym, że Ojczyzna niekiedy może wymagać poświęcenia, a nic nie jest podarowane na zawsze – powiedziała wojewoda.– powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
– Pamiętajmy o wielkich postaciach – dowódcach, żołnierzach polskiego września 1939 r., ale i o tych wszystkich, którzy potem zmagali się z okupantem sowieckim, o tych wszystkich, którzy musieli poddać się rozłące, którzy poświęcili swoje życie na żołnierską tułaczkę i wreszcie pamiętajmy też o tym, że zawsze w działaniach wojennych największe cierpienie spada na ludność cywilną – dodała.
***
Ogólnopolska akcja „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte” – 1 września 2023
W dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej upamiętnimy żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Tam padły pierwsze strzały z pancernika Schleswig-Holstein.
W tym roku w całej Polsce zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na 74 grobach w 51 miejscowościach.
Dokładna lokalizacja miejsc pochówku może być zachętą, by odwiedzić cmentarz i chociaż przez chwilę zatrzymać się nad grobami pierwszych obrońców słusznej sprawy w najkrwawszej wojnie w dziejach ludzkości.
Więcej informacji na stronie IPN: Ogólnopolska akcja „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte” – 1 września 2023 – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)