Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

Data publikacji: 18 września 2023Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w obchodach 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka.

Uczestnicy obchodów 84. rocznicy obchodów agresji sowieckiej na Polskę

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę i w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę oraz za zmarłych i żyjących Sybiraków. Następnie – przy Pomniku Sybiraka – odbyły się uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej i pocztów sztandarowych. Dla upamiętnienia ofiar został odczytany Apel Pamięci, oddana salwa honorowa oraz złożono wieńce i kwiaty.

Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wrzesień to dla każdego Polaka miesiąc szczególny. To czas, w którym spotykamy się, by wspólnie upamiętnić początek jednej z największych wojen w dziejach Europy – II wojny światowej – która zaczęła się od uderzenia hitlerowskich Niemiec na II Rzeczpospolitą. Kiedy w osamotnieniu podjęliśmy walkę z niemieckim okupantem, bardzo szybko spadł na nas kolejny cios. Został nam wbity „nóż w plecy”. Od wschodu uderzyła na nasz kraj Armia Czerwona, zajmując znaczne obszary naszego terytorium. Tym samym rozpoczął się czas cierpień, terroru, prześladowań, a także destrukcji, kradzieży oraz dewastacji polskiego mienia, naszych narodowych pamiątek i zabytków.

Konsekwencją sowieckiej agresji były rozpoczęte już na początku 1940 r. masowe deportacje polskich obywateli w głąb ZSRS, będące częścią prowadzonej przez Józefa Stalina wyraźnej polityki antypolskiej.

– Pielęgnując pamięć o tych wydarzeniach oddajemy hołd tym, którzy stracili życie z dala od Ojczyzny, ich rodzinom i krewnym oraz tym, którzy włożyli wiele wysiłku, aby te smutne losy tysięcy naszych Rodaków ujrzały światło dzienne – mówiła wojewoda.

Obchody zostały zorganizowane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, Dowódcę Garnizonu Rzeszów oraz Zarząd Związku Sybiraków Oddział Rzeszów.