Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody 80. rocznicy pacyfikacji Staroniwy przez Niemców

Data publikacji: 1 czerwca 2023Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w obchodach 80. rocznicy pacyfikacji Staroniwy, by uczcić pamięć Polaków rozstrzelanych przez Niemców 1 czerwca 1943 roku.

80. rocznica pacyfikacji Staroniwy przez Niemców

Uroczystości na placu przed Pomnikiem Pamięci poprzedziła modlitwa na Cmentarzu Staroniwa oraz uroczysta Msza Święta w Kościele pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie.  

Następnie uczestnicy przeszli na plac przy ul. Bohaterów 5, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

– W dziejach każdego narodu są momenty naznaczone tragedią. W historii Polski takich momentów jest wiele. Jednym z nich są wydarzenia sprzed 80 lat dotyczące mieszkańców tej podrzeszowskiej wówczas miejscowości. Musimy pamiętać, że w tych wydarzeniach zawarta jest ludzka historia, dramat rodzin, którzy utracili swoich bliskich, dramat ludzi, którzy stracili swoje życie. Te wydarzenia odzwierciedlają ogrom tragedii, które wywołuje wojna, ogrom niesprawiedliwości i cierpienia, które dotyka przede wszystkim ludność cywilną – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

– Trzeba nam również pamiętać, że wartość pokoju polega przede wszystkim na tym, że ludzie mają prawo do bezpiecznego  kreowania swojej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać ku przestrodze potomnych – podkreśliła wojewoda.

Dzisiejsze uroczystości zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Parafię pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie oraz 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich.

***

Nocą z 31 maja na 1 czerwca 1943 roku żołnierze AK uszkodzili za pomocą 3 karabinów oraz zastosowaniu pocisków przeciwpancernych podstację transformatorów w Staroniwie koło Rzeszowa (obecnie część Rzeszowa). Zamierzonym rezultatem tej akcji dywersyjnej była kilkugodzinna przerwa w pracy rzeszowskiej fabryki silników lotniczych, wówczas Flugmotorenwerke Reichshof GmbH. Akcja należała do tak zwanych akcji „zastrzeżonych”, czyli specjalnych, które były dokładnie zaplanowane w ramach „okresowego kontyngentu zadań dywersyjnych”. W rezultacie ww. akcji nastąpił wyjątkowo krwawy odwet niemiecki i represja wobec ludności cywilnej. Niemcy rozstrzelali 44 mieszkańców Staroniwy (źródło IPN).