Obchody, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski odbyły się 13 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym „Świadectwo” w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim. Zostały również przyznane wyróżnienia uczestnikom edukacyjnych projektów i konkursów historycznych.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła nagrody laureatom IV edycji projektu edukacyjnego „Żywe Muzeum”. W projekcie przygotowanym w formie gry terenowej wzięło udział 1509 uczniów z podkarpackich 39 szkół. Celem inicjatywy realizowanej przez IPN Oddział w Rzeszowie i Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie jest m.in. popularyzowanie najnowszej historii Polski, kształtowanie świadomych postaw obywatelskich i budowanie tożsamości narodowej wśród młodych ludzi. Gratulując wyróżnionym, wojewoda podkreśliła, że inicjatywa Żywego Muzeum stwarza młodym ludziom szansę na spotkanie ze świadkami historii i jest dla nich niepowtarzalną lekcją historii.
Po spotkaniu w Wojewódzkim Domu Kultury uczestnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w rzeszowskiej Farze i złożyli kwiaty pod Krzyżem Misyjnym.
W ramach obchodów została zrealizowana akcja społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności”, która odbyła pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. 13 grudnia budynek Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie – jak wiele innych budynków i obiektów w całej Polsce – zyskał iluminację i specjalny napis upamiętniający obchody rocznicy stanu wojennego.