W wydarzeniu uczestniczyli również: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz przedstawiciele rodu Sapiehów.
Książe kardynał przeprowadził nas Polaków przez te trudne czasy. Czasy, gdy Polska nie miała swej państwowości. Czasy, gdy z tak wielką determinacją i odwagą wywalczała niepodległość 100 lat temu. I czasy następne tych dramatycznych, tragicznych totalitaryzmów z czasów II wojny światowej i czasów powojennych. I książe kardynał swoja niezłomność czerpał także z wielkiej tradycji państwa polskiego oraz własnego rodu. Wychowany w duchu patriotyzmu jednocześnie potrafił połączyć romantyzm i pozytywizm. Przyświecała mu wielkość celów, która wyrastała z wielkiej tradycji i miała uzasadnienie w tradycji kultury polskiej, ale także przekonanie, że należy realnie patrzeć na własne możliwości, żeby nie narażać narodu na niepotrzebne cierpienia – powiedział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Pierwszego dnia obchodów nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt. „Przywrócić pamięci. 150 rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, 1867-1951”, którą będzie można oglądać w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej do 2 lipca br.
Fot. Aleksander Malicki.