Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
– Spotykamy się w przededniu Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, który jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej, służącym do wzywania pomocy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia, zakłócenia porządku publicznego, mienia lub środowiska. Chcemy też dziś podziękować operatorom numeru alarmowego za ich odpowiedzialną pracę i zaangażowanie – powiedziała wojewoda.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie jest jednym z 17 działających na terenie Polski i stanowi ważny element w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego na terenie woj. podkarpackiego.
– W 2022 roku na numer alarmowy 112 wpłynęło 844 345 zgłoszeń. Był to rok specyficzny także dla CPR. Mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją kryzysową, wywołaną inwazją rosyjską na Ukrainę, co spowodowało masowy napływ uchodźców na terytorium RP. Dynamika tej sytuacji oraz jej skala spowodowały zwiększoną liczbę zgłoszeń alarmowych – mówiła Ewa Leniart.
Prawie 63 proc. zgłoszeń niezasadnych
Operatorzy numeru alarmowego 112, odbierając zgłoszenia, analizują je pod względem ich zasadności, a następnie po zweryfikowaniu przekazują dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia skutecznych działań na miejscu zdarzenia.
– Niestety blisko 63 proc. wszystkich zgłoszeń stanowią zgłoszenia niezasadne, czyli fałszywe i anulowane. Pamiętajmy, że blokując linię 112 ograniczamy możliwość skomunikowania się osoby, która aktualnie znajduje się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia
Wojewoda poinformowała również o liczbie zgłoszeń przekazanych do poszczególnych służb (Państwowe Ratownictwo Medyczne – 128 801; Policja – 131 575, Państwowa Straż Pożarna – 25 158; inne służby i podmioty (Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodociągowe, itp.) –
45 309).
Dodała, że w ramach „odmiejscowienia” wewnętrznego systemu powiadamiania ratunkowego operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługują także zgłoszenia przychodzące z Polski. W ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsłużyli 56 060 zgłoszeń. Natomiast pozostałe centra powiadamiania ratunkowego przejęły z naszego terenu
24 542 zgłoszeń.
Działania profilaktyczne i edukacyjne
Działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego to także obszar edukacyjny. Organizowane są wizyty studyjne w budynku CPR. Operatorzy promują właściwe wykorzystanie numeru 112 podczas różnych eventów tj. bezpieczeństwo nad wodą, czy bezpieczne wakacje. Akcje edukacyjne są prowadzone i będą kontynuowane w różnych szkoła na terenie województwa podkarpackiego.
W spotkaniu z mediami wzięli również udział podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, zastępca komendanta wojewódzkiego w Rzeszowie mł. insp. Jacek Juwa, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 – podziękowania dla operatorów