Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

O Żołnierzach Wyklętych na uroczystej sesji lokalnego parlamentu

Data publikacji: 1 marca 2021W 70. rocznicę śmierci członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”  Sejmik Województwa Podkarpackiego uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych.  W uroczystej sesji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Obrady lokalnego parlamentu poprzedziła symboliczna uroczystość, która odbyła się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie. Dzisiejsza sesja odbyła się w trybie zdalnym i była okazją do wygłoszenia wystąpień okolicznościowych przez władze województwa, przedstawicieli parlamentarzystów, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Następnie została podjęta uchwała w sprawie stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych w 70. rocznicę śmierci członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Jednym z najważniejszych ustawowych zadań samorządu województwa jest dbałość o dorobek kulturowy i pamięć historyczną regionu. Szczególnym rodzajem dorobku kulturowego Podkarpacia jest historia jego bohaterów, który wywalczyli o niepodległość ojczyzny – mówił przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz, przypominając o udziale mieszkańców Rzeszowszczyzny w ogólnopolskich strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podjęta w 2011 r. przez Sejm uchwała o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych stała się niezwykle ważnym impulsem dla nas i zobowiązaniem do pamięci o tych, którzy złożyli ofiarę życia dla wolnej Polski. Wojewoda zaznaczyła, że ta pamięć o bohaterach przetrwała, mimo wielu lat wypierania jej z serc i umysłów Polaków i w sposób szczególny pielęgnowana jest na Podkarpaciu.

Odkłamywanie historii rozpoczęło się także na Podkarpaciu. To tutaj, dzięki inicjatywie Samorządu Województwa Podkarpackiego, sala audytoryjna Urzędu Marszałkowskiego została dedykowana pamięci Łukasza Cieplińskiego. To tutaj – w Rzeszowie jedna głównych ulic zyskała jego jako patrona. To tutaj zrodziła się inicjatywa wybudowania pomnika dedykowanego pamięci wszystkich członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z Łukaszem Cieplińskim na czele. Ten wysiłek organizacyjny przyniósł widome znaki. Dzisiaj jesteśmy regionem, ale także krajem, który chlubi się pamięcią o bohaterach, którzy – pomimo świadomości zdecydowanej przewagi wroga – podjęli trud walki o wolną i niepodległą Polskę. Zrzeszenie „Wolności Niezawisłość”, zapisane na sztandarach podkarpackiej historii, już na zawsze naznaczy tożsamość nas – mieszkańców tego regionu – powiedziała wojewoda, dziękując wszystkim podmiotom, które kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Głos podczas uroczystej sesji zabrał również Franciszek Batory, przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, brat Żołnierza Wyklętego Józefa Batorego.

Dzisiejsze spotkanie ma dla mnie duże znaczenie.  1 marca – 70. rocznica śmierci wspaniałych Polaków – to dzień narodowej dumy – podkreślił Franciszek Batory.