Uczestnicy spotkania przedstawili informacje na temat przygotowania służb do reagowania na ewentualne zagrożenia, które mogłyby nastąpić w związku z niesprzyjającymi zjawiskami hydrologiczno-meteorologicznymi. W posiedzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Krakowie, Zespołu Elektrowni Wodnej Solina-Myczkowce, Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Krośnie oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.
– Mamy świadomość, że zbliżamy się do okresu charakteryzującego się nasileniem niekiedy gwałtownych, niesprzyjających zjawisk hydrologiczno-meteorologicznych. Doświadczenia minionych lat pokazują dynamiczny charakter tego typu zjawisk. Sytuacja z ubiegłego roku uwidoczniła nieprzewidywalny charakter powodzi opadowych. Nawalne deszcze, ciężkie do prognozowania ich umiejscowienia, spowodowały wtedy olbrzymie straty m. in. w infrastrukturze mieszkalnej i drogowej. Rzetelna analiza sytuacji, informacja na temat stanu przygotowania służb do reagowania na ewentualne zagrożenia i ścisła współpraca w tym zakresie jest niezwykle istotna w kontekście zaplanowania działań wyprzedzających – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Stan infrastruktury przeciwpowodziowej w województwie oraz realizowane i planowane inwestycje w tym zakresie przedstawiła dyrektor RZGW w Rzeszowie Małgorzata Wajda. O zasadach gospodarowania wodą w zaporowym zbiorniku retencyjnym Solina w okresie wiosennym mówił dyrektor Oddziału Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce Krzysztof Majcher. System monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego i aktualną sytuację hydrologiczną na Podkarpaciu omówił kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztof Jurczak, natomiast podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec zapewnił o gotowości sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do reagowania na ewentualne zagrożenia.