Jak podkreśliła wojewoda, dobra współpraca z samorządem, który odgrywa istotną rolę w życiu lokalnych społeczności, pozwala na skuteczne rozwiązywanie problemów i realizację potrzeb społecznych na wielu obszarach.
– Współpracę z samorządami traktuję priorytetowo, ponieważ to właśnie one są najbliżej mieszkańców i najlepiej rozumieją ich potrzeby – mówiła.
W sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego podpisane zostały pierwsze umowy na realizację programu „Opieka wytchnieniowa”, który jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Do samorządu Mielca trafi 900 tys. zł.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Prezydent Mielca, który podpisał wczoraj w Rzeszowie umowę, podkreślał, jak ważny jest to program z punktu widzenia mieszkańców, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnością.
– Wiele osób będzie mogło naładować akumulatory i z pełną energią przystąpić do opieki nad swoimi bliskimi z niepełnosprawnościami.