Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

O współpracy we Lwowie

Data publikacji: 31 marca 2023Współpraca transgraniczna była głównym tematem Forum Partnerstwa Polska-Ukraina, które odbyło się dziś we Lwowie. Władze Podkarpacia reprezentowali: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl.

Wydarzenie zorganizował przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozicki. Uczestniczyła w nim także Eliza Dzwonkiewicz  – Konsul Generalny RP we Lwowie oraz przedstawiciele ukraińskich resortów zajmujących się środowiskiem i koordynacją międzynarodowej pomocy technicznej.

Relacje mocniejsze niż kiedykolwiek

Pierwszy panel dyskusyjny dotyczył państwowego i regionalnego wsparcia projektów transgranicznych. Do współpracy z przewodniczącym Maksymem Kozickim w czasie wojny na Ukrainie nawiązała wojewoda Ewa Leniart.

– Po 24 lutego mieliśmy z władzami lwowskiej administracji nieustanny kontakt, dzisiejsze Forum to jednak pierwsze oficjalne spotkanie na ukraińskiej ziemi. Jest zatem wyznacznikiem tego, jak ważne jest partnerstwo polsko-ukraińskie, ale także podkarpacko-lwowskie – zaznaczyła.

Wojewoda przypomniała, że współpraca między regionami w zakresie świadczenia pomocy humanitarnej miała strategiczny charakter.

– Blisko współdziałaliśmy z przewodniczącym Maksymem Kozickim, dzięki czemu mogliśmy tę pomoc synchronizować i mogła być realizowana w sposób bezpieczny dla uciekających kobiet, dzieci i wszystkich, którzy wymagali wsparcia – dodała

Wojewoda zaznaczyła, że przykładem takiej koordynacji była m.in. organizacja transportów medycznych, która wymagała ogromnego wysiłku logistycznego i pełnego zabezpieczenia po obu stronach granicy.

Dodała również, że dzięki tym doświadczeniom wspólne relacje stają się mocniejsze niż kiedykolwiek.

– Nasze partnerstwo zostało potwierdzone zgodnie ze staropolskim porzekadłem, że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – powiedziała.

Wojewoda przyznała też, że obecnie kluczowa jest ścisła współpraca państw Europy Środkowej, które mają wspólne interesy, ale i wspólne zagrożenia.

– Sami – ani Polacy, ani Ukraińcy – nie zmienią nic. Jeśli natomiast pokażemy solidarność krajów Europy środkowo-wschodniej, to pokażemy wielką siłę, która da nam możliwość szerokiego oddziaływania – dodała.

Musimy budować partnerstwo szeroko

Ewa Leniart przypomniała o inwestycjach realizowanych przez Polski rząd, które mają spajać i pobudzać partnerską współpracę. Zwróciła uwagę na postępy przy budowie trasy Via Carpatia, która stanowi jedną z największych szans rozwojowych dla państw położonych pomiędzy basenami Morza Bałtyckiego i Czarnego. Wojewoda dodała, że działania polskiego rządu  zmierzają do tego, aby uświadomić światu o konieczności pilnych działań inwestycyjnych już dziś, pomimo wciąż trwającej wojny.

– Wczoraj na Podkarpaciu zakończył się Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy zorganizowany przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Międzynarodowym Forum Transportu, w ramach którego spotkało się ponad 30 delegacji z całego świata, by ustalić priorytety transportowe i komunikacyjne w tej części Europy – poinformowała.

O rozwoju infrastruktury transportowej łączącej Ukrainę ze światem

Obecny we Lwowie marszałek Władysław Ortyl nawiązał do funkcjonującego od lat programu Polska-Białoruś-Ukraina, który obecnie będzie realizowany w wariancie Polska-Ukraina.

– Rozmawiamy już z panem przewodniczącym na temat cyklu szkoleń, przygotowań kadr, m.in. w województwie podkarpackim, który obejmie każdy etap wdrażania funduszy unijnych i pozwoli implementować te doświadczenia bezpośrednio w ukraińskich instytucjach – powiedział marszałek.

Władysław Ortyl przypomniał, że moment na takie szkolenie jest sprzyjający, gdyż właśnie wystartowała nowa perspektywa finansowa i cały proces będzie można obserwować od początku do końca.