Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy formatu „16+1” i jednocześnie stanowiło inaugurację działalności Sekretariatu koordynującego ds. Morskich 16+1, który ma siedzibę w Polsce.
Tematem wiodącym spotkania była „Intermodalność – gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki”. Wzięło w nim udział 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, pod przewodnictwem ministrów właściwych ds. transportu, infrastruktury, rozwoju regionalnego i spraw morskich.
Spotkania rozpoczął Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.
–Tu, w Warszawie, podczas dzisiejszego spotkania ministrów transportu, chcemy wypracować strategię i koncepcję dla całej naszej szesnastki, tak aby stworzyć wspólną wizję i wspólne projekty infrastrukturalne łączące poszczególne państwa naszego regionu, i aby nawiązać kontakt i bezpośrednią współpracę z Chinami. Stoimy bowiem przed wielką szansą. Szansą na upodmiotowienie Europy Środkowej, na wspólny sukces, rewitalizację transportu morskiego i rzecznego, a co za tym idzie podniesienie znaczenia gospodarki morskiej – podkreślił minister.
Ważną częścią wydarzenia było wystąpienie Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło, która powiedziała, że jeszcze nigdy w historii kontakty Polski z Chinami nie były tak intensywne, częste i wielowymiarowe jak dzisiaj.
Zdaniem szefowej rządu Polska chce aktywnie dążyć do wykorzystania możliwości stwarzanych przez format 16+1, a jednym z celów polskiego rządu jest rozwój polskiego transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, morskiego i śródlądowego.
– Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego stanowi koncepcję węzła komunikacyjnego, który zostanie włączony w sieć połączeń kolei dużej prędkości. CPK będzie m. in. odpowiedzią na dynamicznie rosnącą liczbę połączeń lotniczych między Europą i Azją – podkreślała premier.