Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

O sytuacji epidemicznej podczas sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Data publikacji: 29 marca 2021Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła aktualną sytuację epidemiczną podczas zdalnej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Z powodu narastającej fali zachorowań na Covid-19 sytuacja w regionie jest poważna. Jeśli chodzi o aktywnie chorych, przekroczyliśmy w tym momencie liczbę 14 tys. Średnio ok. 15 proc. wymaga hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu choroby, co oznacza, że w tej chwili w podkarpackich szpitalach przebywa 2009 osób, natomiast wsparcia respiratorowego wymaga 204 osoby – powiedziała wojewoda. – Przewidujemy, że liczba hospitalizacji zwiększy się w przyszłym tygodniu, co wiąże się z ogromnym obciążeniem dla placówek i personelu zaangażowanego w leczenie szpitalne – podkreśliła przypominając, że właśnie weszliśmy w ósmy tydzień tej fali zachorowań.

Wojewoda zaznaczyła, że cały czas trwa doposażenie sprzętowe podmiotów leczniczych w związku ze zwiększoną liczbą łóżek przeznaczonych dla zakażonych pacjentów. – Jest ono realizowane – za pośrednictwem wojewody – przez rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Dostawy obejmują  m. in. kardiomonitory, respiratory oraz np. środki ochrony osobistej. Wojewoda Ewa Leniart mówiła również o wsparciu ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykonują w szpitalach m. in. czynności logistyczne po to, aby biały personel mógł całą uwagę skupić na leczeniu pacjentów.  

Jedynym sposobem na zmniejszenie liczby zachorowań jest przecinanie wektora przekazu wirusa. Będzie to możliwe wówczas, jeżeli nastąpi przede wszystkim ograniczenie aktywności, stąd decyzje rządu dotyczące obostrzeń sanitarnych – dodała wojewoda.  

Głos zabrał również podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który przedstawił m. in. dane dotyczące współczynnika zapadalności, liczby przypadków aktywnych i ozdrowieńców, a także informacje o kwarantannie i wykonanych testach.

W dalszej części posiedzenia radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęli m. in. uchwały w sprawie zmian w budżecie Województwa Podkarpackiego czy zmian w wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego  na lata 2021-2045.