Wojewoda omówiła kwestie związane z hospitalizacjami z powodu Covid-19 w okresie grudnia ubiegłego roku i stycznia br. oraz statystyki dotyczące obłożenia łóżek respiratorowych.
– W ciągu ostatniego tygodnia nastąpił wzrost hospitalizacji o 12,5 proc. Na ten moment mamy zajętych 1399 łóżek przez pacjentów covidowych, natomiast wsparcia respiratorowego wymaga 86 osób. Jeśli chodzi o szpital tymczasowy, na 109 dostępnych łóżek 93 są zajęte – powiedziała wojewoda. Dodała również, że w podkarpackich szpitalach przebywa ponad 70 dzieci, u których potwierdzono zainfekowanie koronawirusem.
Ewa Leniart zaznaczyła, że miniony tydzień był dla naszego województwa tygodniem rekordowych zakażeń dobowych. – Liczba zakażeń po raz pierwszy w czasie tej epidemii przekroczyła 2 700 przypadków – mówiła.
Już w trakcie piątej fali w styczniu padł rekord wymazów w punktach drive-thru. – W ubiegłym tygodniu zanotowaliśmy 26 tys. wymazów pobranych w takich punktach. To dwa razy więcej, niż w poprzedniej fali. To też wyraźna okoliczność, która pokazuje, jaka jest tendencja rozwoju epidemii w chwili obecnej – podkreśliła wojewoda.
Wojewoda Ewa Leniart odniosła się również do struktury wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego. Jak zaznaczyła, w ciągu ostatniego tygodnia nastąpił 36-porcentowy wzrost liczby pacjentów covidowych przewożonych przez ZRM do szpitali. W tym czasie 22 proc. wszystkich wyjazdów dotyczyło COVID-19.
– W związku z tym, że wraz z rozwojem kolejnej fali epidemii obserwujemy wzrost liczby wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego, podjęłam decyzję o uruchomieniu dodatkowego 24-godzinnego zespołu ratownictwa medycznego na terenie miasta Rzeszowa, ponieważ tutaj obserwujemy też największą liczbę potwierdzonych zakażeń i chcemy być przygotowani na moment, kiedy tych hospitalizacji może być więcej.
Wojewoda omówiła także dostawy realizowane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. – Podjęto decyzję o przekazaniu dla mieszkańców Podkarpacia 13 mln 250 tys. maseczek. Są to w znacznej mierze maseczki typu chirurgicznego, natomiast 2 mln 150 tys. stanowią maseczki typu FFP2 i za pośrednictwem samorządowców dystrybuujemy je do mieszkańców, z takim wskazaniem, aby maseczki wyższej klasy zabezpieczenia trafiły dla osób z podwyższonych grup ryzyka – osób 65 plus oraz pacjentów onkologicznych. Nieustannie trwa także wsparcie dla podmiotów leczniczych realizowane przez dostawy specjalistycznego sprzętu z RARS tj. respiratory, kardiomonitory, środki ochrony osobistej czy testy antygenowe dla szpitalnych oddziałów ratunkowych czy izb przyjęć.
O dynamice piątej fali w regionie i rozprzestrzeniającym się bardzo zakaźnym wariancie Omikron mówił także podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który przedstawił m. in. dane dotyczące współczynnika zapadalności, liczby przypadków aktywnych i ozdrowieńców, a także informacje o kwarantannie i wykonanych testach.
W dalszej części posiedzenia radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęli m. in. uchwały w sprawie zmian w budżecie Województwa Podkarpackiego czy zmian w wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego na lata 2022-2045.