– Gmina Głogów Małopolski to dobry przykład sięgania po środki rządowe. To właśnie tutaj, dzięki wspólnemu działaniu, powstał żłobek, który jest wizytówką i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – powiedziała minister Marlena Maląg, która podkreśliła, że wszelkie wsparcie – także to realizowane dla rodzin, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, przy współudziale samorządów i organizacji pozarządowych, przekłada się na lepsze życie w społecznościach lokalnych.
– Niezwykle istotne jest to, by dostępność do miejsc żłobkowych dla dzieci do 3 roku życia była jak najpowszechniejsza. Zachęcam podkarpackie gminy, aby korzystały z rządowych programów takich jak Maluch+, wspierających rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi i inspirowały się dobrymi rozwiązaniami – zaznaczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas briefingu prasowego.
Dobre praktyki przedstawił burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, który zaznaczył, że na terenie gminy funkcjonują cztery żłobki, w tym trzy w małych miejscowościach. – Dzisiaj mamy około 200 miejsc dla dzieci do 3 roku życia , zabezpieczamy 90 proc. potrzeb rodziców w tym zakresie. Dzięki programom rządowym możemy realizować ważne dla mieszkańców inwestycje – mówił burmistrz.
Na funkcjonowanie 114 miejsc utworzonych w latach ubiegłych z Programu Maluch+ samorząd otrzyma w 2021 r. ze środków programu 109 440 zł. Najnowszą inwestycją, finansowaną wcześniej ze środków programu, jest żłobek w Głogowie Małopolskim, na utworzenie którego gmina otrzymała w 2018 roku 1,3 mln. zł.
Głos podczas dzisiejszej konferencji zabrał również ks. Piotr Potyrała, który przedstawił działania prowadzone przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.