Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

O pomocy dla walczącej Ukrainy – wielki szczyt w Jasionce

Data publikacji: 7 grudnia 2022Nie wyobrażałam sobie, że spadające bomby i ginący od kul ludzie to obrazy, które w XXI w. będziemy oglądać w sercu Europy - mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas gali otwarcia szczytu „World For Ukraine”.

O pomocy dla walczącej Ukrainy - wielki szczyt w Jasionce
W środę (7.12 br.) odbyła się gala otwarcia z udziałem m.in.: wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, prezydenta Rzeszowa Konrada Fiołka oraz byłego ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.
Wojewoda zwracając się do zgromadzonych przypomniała działania, jakie podejmowała administracja rządowa, samorządowa, NGO-sy oraz mieszkańcy Podkarpacia, już od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ewa Leniart powiedziała o sposobie działania administracji rządowej i recepcyjnej roli przygranicznego województwa. Wymieniła także głównych partnerów, bez których pomoc uchodźcom oraz sprawna organizacja ruchu migracyjnego, w ocenie wojewody nie byłaby możliwa.
 
Ewa Leniart nawiązała też do rozmów, jakie prowadziła z uchodźcami przekraczającymi naszą granicę w lutym i marcu tego roku.
 
– Jedyne co mogłam im powiedzieć to, że tutaj są bezpieczni, a cokolwiek zdecydują zawsze będą mogli liczyć na nas – na ich polskich sąsiadów – przekonywała.
 
Wojewoda zaznaczyła, że działania miały także na celu zapobieżenie zagrożeniom, często towarzyszącym kryzysom migracyjnym.
 
– Nie było mieszkańca regionu, nie było organizacji pozarządowej, nie było samorządowca i przedstawiciela służb, który nie miałby świadomości powagi kryzysu. Pomoc była ogromna, ale dla mnie i służb równie ważne było bezpieczeństwo i na tym mocno się koncentrowaliśmy – dodała Ewa Leniart.
 
Wojewoda obrazowała skalę kryzysu podając dane dot. usług medycznych realizowanych w punktach na granicy i ośrodkach recepcyjnych. Zaznaczyła, że takich świadczeń wykonano 18,5 tys., a odbiorcami 4,5 tys. z nich były dzieci.
 
Następnie o działaniach, jakie podejmował samorząd Rzeszowa – mówił prezydent miasta Konrad Fijołek. Przypomniał różnego rodzaju inicjatywy, które zostały dostrzeżone przez władze Ukrainy i zaowocowały tytułem „Miasta Ratownika”, przyznanym przez prezydenta Ukrainy Wolodymira Zełenskiego.
 
Oleh Kuts, Chargé d’affaires ambasady Ukrainy w Polsce podkreślił sprawność organizacji polskiego rządu w zakresie niesienia pomocy obywatelom Ukrainy.
 
– Chciałbym, aby każdy rząd był tak efektywny w świadczeniu pomocy i wsparcia, jak polski rząd – powiedział.
 
Jak informują organizatorzy wydarzenia, szczyt ma na celu spotkania przedstawicieli rządów, samorządów i organizacji pozarządowych, które pomogą w wypracowaniu lepszych rozwiązań humanitarnych, społecznych i gospodarczych na rzecz pomocy Ukrainie.