Uczestnicy omówili kwestie form i standardów świadczonych treningów i usług, które są prowadzone w ten sposób, aby jakość i skuteczność wsparcia osób z niepełnosprawnościami była na najwyższym poziomie. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
Jak podkreśliła Teresa Kubas-Hul, udało się zwiększyć budżet wojewody na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy i aktualnie wynosi on 81,7 mln zł. Środki będą przeznaczone na utworzenie 2 nowych placówek, rozszerzenie o 23 liczby miejsc w już istniejących domach oraz na realizację zadań inwestycyjnych i remontowych.
– Działania na rzecz szeroko pojętej polityki społecznej i środowisk osób najbardziej potrzebujących są jednym z moich priorytetów. Jestem otwarta na Państwa sugestie, zależy mi na dialogu, rozpoznaniu potrzeb i wspólnym rozwiązywaniu problemów. Wspieram także wszelkie akcje, które stwarzają okazje do zwrócenia uwagi na szczególne potrzeby akceptacji, zrozumienia i godnego traktowania osób z niepełnosprawnościami, takie jak ostatnia inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – powiedziała wojewoda.
Środowiskowe domy samopomocy są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, ośrodkami wsparcia dziennego przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Celem świadczonych przez nie usług jest zwiększenie zaradności i samodzielności uczestników zajęć, a także ich integracja społeczna.
Działania wspierające prowadzone są w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
Do tego typu placówek mogą być kierowane osoby przewlekle psychicznie chore, z niepełnosprawnością intelektualną, wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 71 środowiskowych domów samopomocy dla 2 795 uczestników oraz 1 klub samopomocy dla 27 uczestników.