Posiedzenie było okazją do podsumowania bieżącej działalności zespołów powiatowych, również w zakresie realizowanego przez Wojewodę Podkarpackiego nadzoru nad ich działalnością.
Wicewojewoda zapoznał się z informacją na temat bieżącej pracy poszczególnych jednostek oraz proponowanymi kierunkami zmian mającymi na celu usprawnienie ich działalności. Zadeklarował pełną gotowość do współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w celu poprawy funkcjonującego obecnie systemu orzecznictwa pozarentowego. Zapowiedział również zacieśnienie w tym zakresie współpracy z odpowiedzialnymi za realizację tego zadania na poziomie powiatu starostami.
W roli prelegenta wystąpił także Marek Piechuta – członek Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych – organu opiniodawczo-doradczego Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, który zrelacjonował zebranym plan prowadzonych prac i działań Rady. W szczególności poruszył kwestie związane z planowanymi zmianami w zakresie orzecznictwa, pracami Rady nad obywatelskim projektem ustawy o rencie socjalnej oraz zajętym przez Radę stanowisku nad prezydenckim projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Zwrócił również uwagę na podejmowane w ramach Rady działania zmierzające do zwiększenia wysokości dofinansowania do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami.
– W kwestii rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnościami bardzo ważną rolę odgrywa komunikacja społeczna, dlatego dołożymy wszelkich starań, by problemy, które napotykają dziś te osoby, jak również działające na ich rzecz instytucje, były poddawane szerokim konsultacjom, a wypracowane rozwiązania były przedmiotem rozmów z kierownictwem odpowiedzialnego za zabezpieczenie społeczne ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – powiedział Wiesław Buż.
Powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności jako organy działające w pierwszej instancji w sprawach o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności w ubiegłym roku wydały łącznie 58 954 orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, 11 015 legitymacji dokumentujących niepełnosprawność oraz 12 616 kart parkingowych.
Po naradzie wicewojewoda spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia „Dobry Dom” z Woli Zarczyckiej, którego pomocą objęte są osoby niepełnosprawne potrzebujące wsparcia (dzieci i osoby dorosłe o zaburzonym rozwoju fizycznym, psychicznym i mentalnym). Marek Piechuta przedstawił prowadzoną na różnych płaszczyznach, obszarach i etapach życia osób z niepełnosprawnościami działalność organizacji.