Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

O bezpieczeństwie regionu podczas konferencji geopolitycznej w Rzeszowie

Data publikacji: 3 marca 2023„Sytuacja geopolityczna – Świat – Europa - Region” to tytuł konferencji, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie i stanowiła forum analiz i wymiany doświadczeń w gronie służb, inspekcji, straży, urzędników, naukowców i ekspertów.

Konferencja geopolityczna w Rzeszowie

Mija rok toczącej się, pełnowymiarowej wojny za naszą wschodnią granicą, która wywołała ogromny kryzys migracyjny. Położenie geograficzne województwa podkarpackiego oraz zewnętrzna granica Unii Europejskiej sprawiły, że już w pierwszych dniach od wybuchu wojny Podkarpacie musiało zmierzyć się z zapewnieniem bezpieczeństwa, pomocy socjalnej i medycznej uchodźcom uciekającym z terenów objętych wojną. Dodatkowo skutki masowej migracji implikowały zainteresowanie całego świata sytuacją na granicy RP i terenach przygranicznych.

Uczestnicy konferencji rozmawiali m. in. o doświadczeniach ostatnich dwunastu miesięcy, roli województwa podkarpackiego i organizacji pomocy dla osób uciekających przed wojną za naszą wschodnią granicą, a także o wpływie wojny rosyjsko-ukraińskiej na bezpieczeństwo regionu.

Wydarzenie otworzyli wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR – prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych, dr hab. Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz przedstawiciel Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

– Warto, byśmy mieli pełną świadomość tego, że historia dzieje się z naszym uczestnictwem, że to, co robimy, wykonując swoje obowiązki, będzie miało wpływ na to, jak będzie postrzegana Polska, Podkarpacie w perspektywie czasowej – powiedziała wojewoda podczas otwarcia spotkania.

Ewa Leniart podkreśliła, że złożoność wydarzeń, które towarzyszyły kryzysowi uchodźczemu wymagała bardzo intensywnej współpracy i działań, które udało się zrealizować dzięki wsparciu służb, inspekcji, administracji samorządowej, która była bardzo ważnym partnerem i pięknej reakcji mieszkańców naszego regionu.

Podczas wykładu inauguracyjnego wojewoda mówiła m. in. o organizacji punktów recepcyjnych, pomocy medycznej, funkcjonowaniu hubów transportowych, koordynacji pomocy humanitarnej, wdrażaniu rozwiązań tj. weryfikacja wolontariatu, a także o szeregu wyzwań, z jakimi musiało zmierzyć się Podkarpacie w obliczu wojny za wschodnią granicą.  

Kolejny wykład  dotyczący sytuacji geopolitycznej Europy w obliczu napaści Rosji na Ukrainę wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Grosse.

W ramach wydarzenia odbyły się także dwa panele dyskusyjne poświęcone wojnie w Ukrainie i jej wpływowi na bezpieczeństwo oraz społecznym skutkom wojny dla województwa podkarpackiego i całego regionu. W debacie uczestniczyli przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Ośrodka Studiów Wschodnich, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Biura Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Zdrowia, Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i UNHCR.

Konferencja została zorganizowana przez Wojewodę Podkarpackiego przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim i Urzędem Statystycznym w Rzeszowie.