Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowy tomograf w ZOZ nr 2 w Rzeszowie

Data publikacji: 29 września 2023W Zespole Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie otwarto zmodernizowaną pracownię tomografii komputerowej, wyposażoną w nowy aparat TK. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Osoby przecinające wstęgę podczas otwarcia zmodernizowanej pracowni tomografii komputerowej

Kolejna inwestycja, jaką w ZOZ nr 2 przeprowadził Powiat Rzeszowski kosztowała ok. 3,6 miliona złotych, z czego zakup samego aparatu tomografii komputerowej pochłonął ponad 3,2 mln. W pracowni wykonano niezbędne prace modernizacyjne, adaptacyjne, instalacyjne i budowlane konieczne do instalacji urządzenia, stworzono pomieszczenie do wybudzania pacjentów, przeszkolono pracowników.

Ultranowoczesny aparat tomograficzny to Philips Incisive CT, wyposażony w sztuczną inteligencję i posiadający wiele przydatnych funkcji pozwalających na uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów z niską dawką promieniowania w krótkim czasie. Sprzęt wyposażony jest m.in. w aplikacje do analizy obrazów uzyskanych różnymi metodami obrazowania i aplikacje do kompleksowej analizy kardiologicznej która, pomaga uwidocznić, przeanalizować i ocenić tętnice wieńcowe. Aplikacja zawiera również pomiary funkcji serca. Do analizy funkcji serca wykorzystywana jest automatyczna, trójwymiarowa, oparta na modelu technika segmentacji całego serca. Obliczenia przeprowadzane w ramach analizy obejmują standardowe parametry kardiologiczne. Tomograf posiada także aplikację CT Calcium Scoring która, umożliwia przeprowadzenie trójwymiarowej segmentacji i oceny ilościowej zwapnień naczyń wieńcowych, a także obliczenie ich masy i objętości.

– Misją naszego zakładu jest stałe podnoszenie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Ważną częścią w prawidłowym procesie udzielania świadczeń jest dobra diagnostyka.” – mówiła dyrektor ZOZ Nr 2 Ewa Skoczyńska.

Dzięki modernizacji Pracowni Tomografii Komputerowej, zakupowi sprzętu i utworzeniu gabinetu do wybudzeń, możliwe będzie w najbliższym czasie wykonywanie badań MR i TK pacjentów wymagających znieczulenia ogólnego. Do grupy tych pacjentów zalicza się w szczególności małe dzieci. Umożliwi to znacznie szybszą diagnostykę tych pacjentów – czas oczekiwania na tego rodzaju badanie wynosi obecnie w naszym województwie ponad 6 miesięcy.

W ostatnich latach ZOZ nr 2 regularnie wzbogaca się o kolejny, ultranowoczesny sprzęt. Chociażby w październiku 2021 roku zakończono tu modernizację Pracowni Rezonansu Magnetycznego. Placówka otrzymała wówczas ultranowoczesny, wysokospecjalistyczny aparat Ingenia Ambition 1,5 T X. Zakup i montaż kosztowały ok. 6 milionów złotych. Z kolei w marcu tego roku uruchomiona została zmodernizowana pracownia rentgenowska, wyposażona w nowoczesne aparaty RTG i USG. W tym przypadku wartość inwestycji wyniosła blisko 1,5 miliona złotych.

Na podstawie informacji Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Fot. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.